Rusko oznamuje konec branné povinnosti; Ukrajina říká, že je potřeba „nová vlna“ | válečné zprávy mezi Ruskem a Ukrajinou

Ministr obrany uvedl, že do bojové zóny bylo posláno asi 82 ​​000 vojáků, zatímco zbývajících 300 000 záložníků cvičí.

Rusko tvrdí, že ukončilo povolávání stovek tisíc záložníků do bojů na Ukrajině, přičemž více než čtvrtina z nich je již na bojišti.

Zdálo se, že páteční oznámení ukončí rozdělující mobilizační kampaň – první ruskou od druhé světové války –, která poslala desítky tisíc mužů na útěk ze země a vyvolala první trvalé veřejné protesty proti válce.

„Poslání, které jsi stanovil.“ [mobilising] „Bylo dokončeno 300 000 lidí,“ řekl ministr obrany Sergej Šojgu prezidentu Vladimiru Putinovi na televizním setkání v Kremlu. „Žádná další opatření nejsou plánována.“

Dodal, že do bojové zóny bylo posláno 82 000 vojáků a zbytek prochází výcvikem.

Putin poděkoval záložníkům „za jejich oddanost povinnosti, vlastenectví a pevné odhodlání bránit naši zemi a bránit Rusko, tedy svou vlast, jejich rodiny, naše krajany a náš lid“.

„brutálně použité“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek vyjádřil pochybnosti nad ruským oznámením, že jeho návrh je dokončen, a řekl, že špatný výkon moskevských sil znamená, že bude možná potřeba více mužů.

„Máme zprávy, že nepřítel dokončil svou mobilizaci, jako by už nebylo potřeba posílat nové vlny ruských občanů na frontu,“ řekl Zelenskyj ve videoprojevu. „V první linii se cítíme úplně jinak.“

„Ačkoli se Rusko snaží zvýšit tlak na naše pozice pomocí branců, jsou špatně vybaveni a brutálně využíváni jejich velením, což nám umožňuje předpokládat, že Rusko může velmi brzy potřebovat novou vlnu lidí poslaných do války,“ řekl. Zelenský.

Putin a Šojgu přiznali, že v prvních dnech odvolání byly „problémy“. Šojgu řekl, že počáteční problémy se zásobováním nově mobilizovaných sil byly mezitím vyřešeny. Putin řekl, že chyby byly možná nevyhnutelné, protože Rusko se dlouho nemobilizovalo, ale poučili se.

READ  USA nabízejí omezenou počáteční reakci Rusku, protože zvažuje přísnější sankce

„Částečná mobilizace“, kterou Putin nařídil minulý měsíc poté, co jeho síly utrpěly velké neúspěchy na bojišti, byla prvním případem, kdy většina Rusů čelila přímému osobnímu dopadu „zvláštní vojenské operace“, která začala na Ukrajině v únoru.

Při protestech proti mobilizaci bylo zatčeno více než 2 000 lidí, zejména v částech země obývaných etnickými menšinami, které si stěžovaly na nepřiměřené cílení předvolání.

Předpokládá se, že ze země uprchly desítky tisíc ruských mužů, aby nebyli nuceni bojovat, mnozí do sousedních bývalých sovětských republik.

zpomalit protiútok

Analytici uvedli, že stažení by mohlo pomoci zmírnit nedostatek pracovních sil v Moskvě podél frontové linie dlouhé 1000 kilometrů, ale že vojenská hodnota projektu bude záviset na tom, zda Moskva dokáže řádně vybavit a vycvičit záložníky.

Jedna z nejdůležitějších bitev války se nyní rýsuje na jihu, protože tento měsíc ukrajinské síly postupovaly směrem k Chersonu, největšímu městu, které Rusko dobylo nedotčené od únorové invaze.

Zdá se, že pokrok Ukrajiny se v posledních dnech zpomalil, přičemž Kyjev viní špatné počasí a obtížný terén.

Představitelé Kyjeva v pátek uvedli, že ukrajinské síly se připravují na bitvu o Cherson a nyní mají z velké části pod kontrolou hlavní silnici spojující dva Ruskem okupované regiony na východě země.

Řekli, že ukrajinské síly nyní pomalu postupují na východ do Luhanské oblasti a mají za cíl dobýt Rusy okupovaná města Svatov a Krymena.

„Cesta ze Svatova do Kreminy je prakticky pod kontrolou ukrajinských ozbrojených sil,“ řekl v celostátní televizi Serhiy Gaidai, guvernér Luhanské oblasti. „Naši vojáci postupují každý den.“

Ve středu separatistický představitel podporovaný Ruskem informoval o těžkých bojích v oblastech Kremina a Svatov, které jsou na frontě od září, kdy ukrajinské síly porazily ruské síly ze sousední Charkovské oblasti.

READ  Španělský biskup, který se oženil s autorkou satanské erotiky, zbaven svých pravomocí | Španělsko

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.