Na základě soudního příkazu byli propuštěni vrazi bývalého indického premiéra Rádžíva Gándhího | Zprávy

Ti odsouzení za „morbidní chování“ jsou propuštěni z vězení a 30 let, které strávili za mřížemi.

Poslední ze spiklenců uvězněných v roce 1991 za vraždu bývalého indického premiéra Rádžíva Gándhího byl propuštěn den poté, co tamní nejvyšší soud vydal příkaz.

Gándhí (46) byl zabit při sebevražedném útoku během volebního shromáždění v jihoindickém státě Tamil Nadu při spiknutí, které provedla srílanská ozbrojená separatistická skupina Liberation Tigers of Tamil Eelam (LTTE).

Indický nejvyšší soud povolil propuštění šesti odsouzených s odkazem na jejich „patologické chování“ ve vězení a skutečnost, že za mřížemi už strávili více než 30 let.

Tři ze šesti – Nalini Sriharan, její manžel Murugan a Santhan – byli v sobotu propuštěni ze dvou věznic ve Vellore, asi 140 kilometrů (87 mil) od regionální metropole Chennai, řekl novinář AFP na místě činu.

„Je to nový život s mým manželem a dcerou. Děkuji Tamilům, že mě podporují více než 30 let. Děkuji jak státu, tak ústřední vládě,“ řekla Sriharan po svém propuštění pro NDTV.

Místní média uvedla, že ostatní – Robert Pais, Jaykumar a Ravichandran – byli propuštěni z věznic v Chennai a Madurai ve stejném státě.

Tři ze šesti odsouzených, kteří byli v sobotu propuštěni, byli původně odsouzeni k smrti, než jim byly tresty zmírněny.

Gándhí se stal nejmladším indickým premiérem poté, co jeho matka a předchůdkyně Indira Gándhíová byla v roce 1984 zavražděna jejími bodyguardy.

Indický premiér Rádžív Gándhí pronesl projev 16. května 1991 [File: AFP]

Dynastie Gándhího byla v čele strany Kongres, která po desetiletí dominovala indické politice, Rajivova vdova Sonia zůstává nejmocnější postavou v organizaci, zatímco jejich syn Rahul (52) je považován za hlavního rivala premiéra Narendry Modiho. .

Minulý měsíc strana zvolila prvním předsedou po 24 letech 80letého bývalého ministra Mallikarjuna Khareje, který nebyl Gándhím, ve snaze zvrátit pokles jeho voleb.

READ  Tropická bouře Fiona hrozí zaplavením Karibského moře; Hurricane Watch Edition pro Portoriko

Rajivovo zabití bylo vnímáno jako reakce na jeho krok poslat indické jednotky na Srí Lanku v roce 1987, aby odzbrojili tamilské rebely. Indie ztratila více než 1000 mužů proti zakořeněným rebelům, než stáhla své síly.

Strana Kongres odsoudila rozhodnutí soudu jako „zcela nepřijatelné“ a „zcela špatné“.

„Je velmi nešťastné, že Nejvyšší soud v této otázce nejednal v duchu Indie,“ uvedla strana na tweetu od vysoce postaveného člena Jarama Rameshe.

Indie má velkou tamilskou populaci a vlády států v Tamil Nadu opakovaně vyzývají k propuštění odsouzených.

Začátkem tohoto roku soud propustil AG Perarivalana, dalšího odsouzeného zapleteného do atentátu, který předtím čelil popravě, kterého po propuštění objal státní premiér MK Stalin, klíčový spojenec Kongresu.

Gándhího syn v průběhu let mluvil o tom, jak on a jeho sestra Priyanka odpustili vrahům svého otce.

„Byli jsme naštvaní, trpíme bolestí a mnoho let jsme byli velmi rozzlobení,“ řekl Rahul v roce 2018 pro Indian Express.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *