Izrael Gaza: Palestinci, kteří se ukrývají v Rafahu, se obávají bezprostředního útoku

Izrael Gaza: Palestinci, kteří se ukrývají v Rafahu, se obávají bezprostředního útoku
  • Napsali Adam Durbin a Alice Davies
  • BBC novinky

Video vysvětlení,

Sledujte: Jak se Rafah stal domovem pro 1,5 milionu Palestinců?

Palestinský lékař v Rafáhu řekl, že lidé byli vyděšeni vyhlídkou na izraelský pozemní útok na nejjižnější město Pásma Gazy po noci, kdy byly svědky jedny z nejhorších leteckých útoků, které viděl od doby, kdy tam dorazil.

V sérii dopisů zaslaných v pondělí BBC doktor Ahmed Abu Obaid popsal letecké útoky jako nepřetržité a všude.

„[The] Nejčastější otázkou v myslích lidí je, kam můžeme jít?

Více než polovina z 2,3 milionu obyvatel Gazy se nyní tísní ve městě na hranici s Egyptem, které před říjnovým vypuknutím války mezi Izraelem a Hamasem obývalo jen 250 000 lidí.

Mnoho vysídlených lidí žije v dočasných přístřešcích nebo stanech v nuzných podmínkách, s obtížným přístupem k bezpečné pitné vodě nebo potravinám.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk varoval, že útok na Rafah by byl „děsivý, vzhledem k možnosti zabít a zranit velmi velký počet civilistů, z nichž většinu tvoří také děti a ženy“.

Řekl také, že by to mohlo znamenat, že se „skrovná“ humanitární pomoc do Gazy může zastavit, protože většina zásilek v současnosti prochází hraničním přechodem Rafah kontrolovaným Egyptem.

Jeho varování přišlo po nezvykle ostré kritice ze strany Spojených států minulý týden, kdy prezident Joe Biden označil izraelskou odvetnou kampaň v Gaze za „přehnanou“. Biden v pondělí řekl, že izraelské operace v Rafáhu „by neměly pokračovat bez důvěryhodného plánu k zajištění bezpečnosti“ civilistů.

Biden po schůzce s jordánským králem Abdulláhem také řekl, že Spojené státy pracují na dosažení dohody o příměří, která by trvala „nejméně šest týdnů“.

Britský ministr zahraničí Lord Cameron řekl, že Izrael se musí „zastavit a vážně přemýšlet“, než podnikne v Rafahu jakékoli další kroky.

Šéf zahraniční politiky Evropské unie Josep Borrell v pondělí vyzval izraelské spojence, aby přestali posílat zbraně, protože v Gaze bylo zabito „velmi velké množství lidí“.

Dodal: „Vítězství je na dosah.“ „Ti, kteří říkají, že bychom za žádných okolností neměli vstupovat do Rafahu, v podstatě říkají: prohraj válku, nech tam Hamás.“

Izraelská armáda zahájila rozsáhlou leteckou a pozemní kampaň v Gaze poté, co militanti Hamasu zabili 7. října v jižním Izraeli více než 1200 lidí a dalších 253 lidí zajali jako rukojmí.

Ministerstvo zdravotnictví v Gaze řízené Hamasem uvádí, že od té doby bylo v bojích zabito více než 28 100 Palestinců.

zdroj obrázku, Dr. Ahmed Abu Obaid

Komentář k fotce,

Dr. Abu Obaid pořídil tuto fotografii kráteru v Rafahu způsobeného tím, co řekl, byl izraelský letecký útok

Jedním z vysídlených lidí v Rafahu je Dr. Abu Obaid, který musel opustit svou práci v nemocnici Nasser v nedalekém městě Khan Yunis poté, co izraelský nálet zničil jeho dům a zanechal jeho otci zranění páteře.

zdroj obrázku, Dr. Ahmed Abu Obaid

Nyní čelí možnosti, že se bude muset odstěhovat z Rafahu – ale není jasné, kam bude bezpečné jít.

Dodal: „Lidé se velmi bojí možné vojenské pozemní operace ve městě brzy.“

Abu Muhammad Attiya řekl, že spal ve stanu se svou rodinou, když se probudil za zvuku bombardování.

Řekl BBC: „Najednou… všude padaly rakety, také se střílelo a všude byla letadla, to vše na stany a lidi v ulicích.“

Attiya, který předtím uprchl z uprchlického tábora Nuseirat v centrálním pásmu Gazy poté, co dostal izraelský příkaz k evakuaci, si stěžoval, že nedostal žádné varování od izraelské armády, že se přes noc zaměří na Rafah.

Vysvětlil: „Doufali jsme, že dojde k varování o evakuaci, jak se stalo v Nuseiratu, a jeli jsme do Rafahu. Chystali jsme se opustit Rafah tam, kam nám řekli. Nemáme žádný problém. Budeme se evakuovat kvůli naše děti.“

Video vysvětlení,

Jeremy Bowen z BBC o tom, proč by přechod Rafah mohl být dalším vojenským cílem Izraele a co by to mohlo znamenat

Palestinské ministerstvo zdravotnictví řízené Hamasem uvedlo, že při izraelských náletech a při záchranném nájezdu na záchranu rukojmích v Rafáhu bylo v noci na dnešek zabito nejméně 67 lidí.

„Už neexistuje žádné bezpečné místo, neexistuje žádné bezpečné místo, dokonce ani nemocnice nejsou bezpečné,“ řekl pan Attia. „Člověk si místo toho přeje zemřít.“

Kromě neustálé hrozby izraelských náletů a blížící se pozemní operace se situace lidí v Rafahu stává stále obtížnější kvůli drsným životním podmínkám, omezenému přístupu k vodě, potravinám a hygienickým zařízením a rychle se tenčícím zdravotnickým zásobám.

Dr. Abu Obaid řekl, že si všiml mnoha nemocí mezi obyvateli Rafahu a že je zhoršil „vážný pokles dostupnosti léků a léčby“.

Další záchranář v Rafahu, který požádal o zachování anonymity, řekl BBC, že mnoho lidí žije ve stísněných a nehygienických podmínkách.

„Bydlím tady s 20 lidmi ve dvou pokojích… a znám 100 lidí ve třech pokojích.“

„Nemáme vodu na mytí, nemáme oblečení a nemáme možnost provést hygienu,“ řekl.

zdroj obrázku, EPA-EFE/REX/Shutterstock

„Přátelé, všichni lidé, které potkávám… ti všichni trpí minimálně chřipkou, cholerou, průjmem, svrabem, hepatitidou A – což je u nás nováček – a situace se zhoršuje.“

„Pomoc se snižuje s rostoucím obléháním a sílící válkou. [Israeli soldiers] „Blížíme se k Rafahu a teď to vypadá velmi děsivě,“ řekl.

Přestože se Rafah nachází vedle jediného přechodu pro zboží a lidi mezi Gazou a Egyptem, nedostalo se mu dostatečné pomoci, aby uspokojil potřeby tamních lidí.

Muž ve městě řekl BBC, že lidé v současné době čekají na doručení pomoci několik dní, a když dorazila, zásoby vody byly nedostatečné.

Jiná žena v Rafahu řekla: „Nemůžeme najít vodu a nejsme s ní spokojeni. Z nedostatku vody nám vyschla hrdla.“

Šéf Agentury OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA), největší humanitární organizace v Gaze, v pondělí uvedl, že občanský pořádek se hroutí a členové místní policie řízené Hamasem jsou zabiti nebo se zdráhají chránit nákladní vozy. Kvůli obavám o jejich bezpečnost.

„Včera poprvé nebyla Organizace spojených národů schopna operovat s minimální ochranou, kterou je místní policie. Protože jsme neměli místní policii, naše kamiony a konvoje byly drancovány na hranicích a kamiony byly poničeny místními bezpečnostní složky. Stovky mladých lidí.“

„Nemám ponětí, kam jít.“

U některých vysídlených lidí však obavy z toho, co se může stát dál, převažují nad jejich každodenními obavami o nalezení bezpečné vody a jídla.

Ibrahim Isbeita řekl BBC: „Dříve jsme uvažovali o hladomoru potravin, nedostatku vody a elektřiny. Ale teď jsme v šoku z toho, jaký je další krok a kam bychom měli jít. To je teď náš každodenní život.“

Na otázku, kam on a jeho rodina zvažovali jít, kdyby museli opustit Rafah, pan Isbita odpověděl: „Vlastně nemám tušení.“

Řekl, že jeho matka potřebuje dialyzační léčbu, kterou může v současné době absolvovat v Rafahu, když to dodávky elektřiny dovolí – i když léčba je méně častá, než je potřeba. Bojí se, že pokud se pohnou, nenajdete na dalším místě žádnou léčbu.

Pan Isbita dodal: „Bydlím vedle nemocnice kvůli své matce a snažíme se najít řešení.“

READ  Brazílie: Zdravotní varování, protože země je vystavena „nesnesitelné“ vlně veder

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *