Izrael a Gaza: Čína odsuzuje americké veto výzvy k okamžitému příměří v OSN

Izrael a Gaza: Čína odsuzuje americké veto výzvy k okamžitému příměří v OSN

Komentář k fotce,

Palestinci pátrají po tělech a přeživších po úterních izraelských náletech na jižní pásmo Gazy

Čína ostře kritizovala Spojené státy za to, že vetovaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN požadující okamžité příměří v Gaze.

Peking uvedl, že tento krok vyslal „špatnou zprávu“ a fakticky dal „zelenou pro pokračování masakru“.

Bílý dům uvedl, že rozhodnutí navržené Alžírskem „ohrozí“ rozhovory zaměřené na ukončení války.

Spojené státy navrhly vlastní dočasnou rezoluci o příměří, která také varovala Izrael před důsledky invaze do města Rafah.

Rozhodnutí Alžírska podpořilo 13 z 15 členů Rady bezpečnosti OSN – Spojené království se zdrželo hlasování.

Podle pravidel rady je jakákoli rezoluce vetovaná jedním z jejích pěti stálých členů – včetně Spojených států – okamžitě zamítnuta.

Izrael zahájil své operace v Gaze po útoku Hamasu na jižní Izrael 7. října, během kterého bylo zabito přibližně 1200 lidí a více než 240 dalších bylo zajato jako rukojmí.

Izraelská vojenská kampaň zabila v Gaze více než 29 000 lidí, uvádí ministerstvo zdravotnictví na palestinských územích řízené Hamasem.

Více než milion vysídlených Palestinců – asi polovina obyvatel Pásma Gazy – se tísní v Rafahu poté, co tam byli nuceni hledat úkryt. Populace jižního města sousedícího s Egyptem byla před válkou pouze 250 000 lidí.

Mnoho vysídlených lidí žije v provizorních přístřešcích nebo stanech v ubohých podmínkách, s obtížným přístupem k bezpečné pitné vodě nebo potravinám.

Americké rozhodnutí zablokovat alžírský návrh rezoluce se setkalo s širokým odsouzením.

Čínský velvyslanec při OSN Zhang Jun řekl, že tvrzení, že by návrh zasahoval do diplomatických jednání, je „naprosto neudržitelné“.

Dodal: „Vzhledem k situaci na zemi se pokračování pasivně vyhýbat okamžitému příměří neliší od toho, že dáváte zelenou pro pokračování masakru.“

Dodal: „Rozšíření konfliktu destabilizuje celý region Blízkého východu, což vede ke zvýšenému riziku širší války.“

„Pouze uhašením válečných plamenů v Gaze můžeme zabránit tomu, aby se pekelné požáry rozlily celým regionem.“

Šéf alžírského diplomata při OSN oznámil, že „Rada bezpečnosti bohužel opět selhala“.

Ammar Benjamaa dodal: „Zpytujte své svědomí. Jak vás bude soudit historie?“

Někteří spojenci USA také kritizovali rozhodnutí vetovat navrhovanou alžírskou rezoluci. Francouzský vyslanec při OSN Nicolas de Rivière vyjádřil politování nad tím, že rezoluce nebyla přijata „vzhledem ke katastrofální situaci na místě“.

Linda Thomasová-Greenfieldová, velvyslankyně Washingtonu při OSN, uvedla, že není čas volat po okamžitém příměří, zatímco jednání mezi Hamasem a Izraelem pokračují.

Její britský protějšek Barbara Woodwardová uvedla, že plán by mohl „učinit příměří méně pravděpodobné“, protože by ohrozilo rozhovory.

Alternativní rezoluce navržená Spojenými státy zároveň vyzývá k dočasnému příměří „co nejdříve“ a pod podmínkou, že budou propuštěni všichni rukojmí, a také naléhá na odstranění překážek, které brání pomoci do Gazy.

Bílý dům se předtím vyhnul použití slova „příměří“ během hlasování OSN o válce. Není jasné, zda a kdy bude Rada bezpečnosti o návrhu hlasovat.

Předloha také stanoví, že jakýkoli větší pozemní útok v Rafahu povede k dalším škodám a většímu vysídlení civilistů, včetně možnosti jejich vysídlení do sousedních zemí – odkaz na Egypt.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý prohlásil, že je „odhodlán pokračovat ve válce, dokud nedosáhneme všech jejích cílů“ a že žádný tlak to nemůže změnit.

Organizace spojených národů varovala, že plánovaný izraelský útok ve městě by mohl vést k „masakru“. Izraelská armáda již dříve trvala na tom, že se zaměřuje pouze na bojovníky Hamásu.

Člen izraelského obranného kabinetu Benny Gantz uvedl, že pozemní útok bude zahájen, pokud Hamás do 10. března nepropustí všechny rukojmí.

READ  Francouzský kardinál říká, že před 35 lety zneužil 14letou dívku

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *