Libanonský prezident se snaží vyhnout krizi v Perském zálivu kvůli výrokům ministra zahraničí

Libanonský prezident v úterý uvedl, že kritické poznámky ministra zahraničí týkající se států Perského zálivu neodrážejí oficiální politiku. Snaží se zabránit dalšímu tlaku na vztahy se zeměmi, které jsou v Libanonu spojenci a dárci.

Libanon, který byl upoután nejhorší hospodářskou krizí od občanské války v letech 1975–1990, ztratil finanční podporu od bohatých států sunnitského zálivu, rozzuřený rostoucím vlivem islámského státu. Hizb AlláhJedná se o libanonskou skupinu podporovanou šíitským Íránem v regionu.

Libanonský ministr zahraničí Charbel Wehbe v pondělí zvýšil napětí v televizním rozhovoru, když se zdálo, že viní státy Perského zálivu ze vzestupu Islámského státu v Iráku a Sýrii.

Svobodnému muži, aniž by je jmenoval, řekl: „Země lásky, přátelství a bratrství nám přinesly islámský stát.“

Wehbe v úterý uvedl, že jeho prohlášení byla zkažena, a prezident Michel Aoun, stejně jako Wehbe, maronitský křesťan a spojenec Hizballáhu, uvedl, že prohlášení ministra jsou jeho „osobním názorem“ a pochválil jeho „bratrské“ vztahy s Perským zálivem.

Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Kuvajt a Bahrajn kvůli těmto prohlášením povolaly do svých zemí libanonské vyslance. Rijád předal memorandum o „zločinech“, které Wehbe a ministerstvo zahraničních věcí Spojených arabských emirátů označily za „urážlivé a rasistické“.

Kuvajt odsoudil Wehbeho prohlášení a označil je za „hrubou svévole“, zatímco Bahrain je označil za „agresivní“ a dodal, že tato prohlášení jsou v rozporu s bratrskými vztahy, které svazují země Rady pro spolupráci v Perském zálivu s Libanonem.

Několik zdrojů obeznámených s touto záležitostí uvedlo, že v úterý proběhla debata o rezignaci, ale zatím nebylo nic potvrzeno.

Libanonští politici také kritizovali Wehbeho.

Saad Hariri, sunnitský kandidát na premiéra, který se nyní pokouší sestavit vládu a v Saúdské Arábii vzniklo bohatství jeho rodiny, uvedl, že arabská podpora je zásadní.

READ  Tchajwanská nehoda vlaku: Řidič kamionu vyjadřuje „hlubokou lítost“ nad katastrofou | světové zprávy

„Jako by nestačily krize, které země pohlcuje, a provincie, kterou trpí.“ Řekl.

Libanonská ekonomika se zhroutila kvůli dluhu, což vedlo k oslabení její měny. Masivní výbuch v bejrútském přístavu loni v srpnu se přidal k jeho potížím a přinutil rezignaci poslední vlády. Nyní jedná v roli správce.

Politici v rozděleném sektářském systému se stále hádají o nová jmenování.

Západní dárci v čele s Francií, která dříve zachránila Libanon, chtějí před uvolněním pomoci vládu technokratů.

Hariri, který vedl několik ministerstev, jako je jeho zavražděný otec, neohlásil novou sestavu v zemi, kde premiérem musí být sunnit, předseda parlamentu šíit a prezident křesťan.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *