Gabriel Attal se stal nejmladším francouzským premiérem a prvním otevřeně gayem

Gabriel Attal se stal nejmladším francouzským premiérem a prvním otevřeně gayem

Ludovic Marin/AFP/Getty Images/Soubor

Gabriel Attal je vidět na této souborové fotografii po zasedání vlády v Elysejském prezidentském paláci v Paříži dne 12. prosince 2023.


Paříž
CNN

Gabriel Attal, 34letý francouzský ministr školství, byl jmenován novým předsedou vlády země, což je historické jmenování prezidentem Emmanuelem Macronem, když se snaží zvýšit klesající popularitu své vlády.

Attal bude vůbec nejmladším francouzským premiérem a prvním otevřeně gayem, který tuto pozici zastane, což z něj udělá jednoho z nejprominentnějších a nejmocnějších gay politiků na světě.

Attal, vycházející hvězda Macronovy strany Ennahdha, je od července národním ministrem školství a mládeže. Během svého funkčního období vydal kontroverzní zákaz nošení abáje na francouzských veřejných školách a pracoval na zvýšení povědomí o šikaně ve školách.

„Vím, že se mohu spolehnout na vaši energii a odhodlání,“ řekl Macron v příspěvku na X, dříve známém jako Twitter, po oznámení.

V samostatném příspěvku Attal poděkoval Macronovi za jeho „důvěru“ a zavázal se „udržet kontrolu nad naším osudem“ a „uvolnit náš francouzský potenciál“.

Attal ve svém projevu po své nominaci mezi priority země zmínil vzdělání, inflaci, liberalizaci francouzské ekonomiky a rozvoj mládeže, ale vyzdvihl vzdělání jako „matku našich bitev, která musí být jádrem našich priorit“. „.

Jako předseda vlády věnuji jeho úspěchu všechny potřebné prostředky. Dodal: „Bude to jedna z mých absolutních priorit jako předsedy vlády.“

Attal, stejně jako francouzský prezident, byl před vstupem do Macronova středového politického hnutí spojencem středolevé Socialistické strany. V posledních letech se jeho politika občas posunula doprava, i když si zachoval politickou identitu, která mění tvary ve formě svého prezidenta.

Attal byl mluvčím vlády během pandemie, která okamžitě zvedla jeho postavení mezi širokou veřejností ve Francii. Od té doby se jeho politická kariéra vyvíjela na muže jeho věku rychlostí blesku. Během Macronova druhého funkčního období byl Attal jmenován vedoucím ministerstva veřejných prací a veřejných účtů, než se stal ministrem školství.

READ  Podle svědků bylo při útoku v Etiopii zabito více než 200 lidí

Jako předseda vlády bude pověřen sestavením nové vlády a zajištěním přijetí legislativy, která podpoří prezidentovu agendu. Většina pravomocí však spočívá na francouzském předsednictví.

Nahradí Elizabeth Bourneovou, která v pondělí rezignovala na svou funkci po turbulentním 20měsíčním funkčním období poznamenaném nepopulárními důchodovými reformami a městskými nepokoji loni v létě. Která následovala po policejní střelbě na dospívajícího chlapce alžírského původu.

Na předávací ceremonii po boku Bournea v úterý Attal popsal svého předchůdce jako „premiéra akce a odvahy“.

„Váš osobní příběh a politická morálka z vás dělají ideálu. Víme, co vám dlužíme,“ řekl Attal.

Bourne zároveň uvedla, že „se ujala projektů, které se cítily být pro naši zemi správné a potřebné“ a že je „pyšná na práci, která byla během těchto téměř 20 měsíců odvedena“.

Borneová se stala první ženou premiérkou po třech desetiletích, když ji Macron do této funkce jmenoval V květnu 2022, krátce po svém znovuzvolení. Pak se její straně nepodařilo získat v parlamentních volbách absolutní většinu Následující měsícCož nakonec zmařilo schopnost její vlády schvalovat nové zákony.

Při více než 20 příležitostech se Bourne uchýlil k použití ústavního ustanovení, které vládě umožňuje schvalovat návrhy zákonů ve Sněmovně reprezentantů bez hlasování, včetně zvýšení věku odchodu do důchodu. Bourneovo časté používání zařízení vedlo k tomu, že byla obviněna z antidemokratického chování, což jí vyneslo přezdívku „Madame 49,3“, což je odkaz na samotnou klauzuli.

Nedávno se ministr vnitra Born State Gerald Darmanin postavil do čela kontroverzního zákona o imigrační reformě, který mimo jiné dal místním guvernérům více pravomocí při jednání s pracovníky bez dokumentů a zároveň omezil sociální dávky, které by na ni mohli pobírat.

Zastánci legislativy uvedli, že navrhované reformy byly u francouzské veřejnosti oblíbené, s poukazem na nedávné průzkumy veřejného mínění, zatímco kritici uvedli, že zahrnovaly příliš mnoho ústupků krajní pravici, jako je omezení toho, jak lze získat občanství narozením. Marine Le Penová, dlouholetá krajně pravicová vůdkyně, označila návrh zákona za „ideologické vítězství“ své politické strany.

READ  Nabídka zaplatit NHS 5 % by mohla ukončit ostrý spor v Anglii

Bourneův odchod nebyl překvapivý, protože přišel před dlouho očekávanou změnou kabinetu. Macron a jeho vláda zaostávají v průzkumech veřejného mínění, zatímco Le Penová a krajní pravice se těší nebývalé míře podpory.

Francouzský prezident bude pravděpodobně hledat politický reset před letošními letními volbami do Evropského parlamentu a olympijskými hrami v Paříži. Průzkumy ukazují, že Attal je jedním z nejoblíbenějších členů Macronovy vlády.

Řekla Le Penová na

„Cesta k fluktuaci pracovních sil začíná 9. června,“ řekla s odkazem na nadcházející hlasování v Evropské unii.

Chris Liakos a Maya Saniecki ze CNN přispěli k této zprávě.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *