EXKLUZIVNĚ: Pentagon poprvé v Bidenově éře jedná s čínskou armádou

Čínské a americké vlajky vyvěšují před budovou společnosti v čínské Šanghaji, 14. dubna 2021. REUTERS/Aly Song // Soubor Fotografie

Washington – Reuters

Spojené státy staví konfrontaci s Čínou do centra své národní bezpečnostní politiky po celá léta a Bidenova administrativa označila soupeření s Pekingem za „největší geopolitickou zkoušku“ století.

Vztahy mezi Čínou a Spojenými státy jsou stále napjatější, přičemž dvě největší světové ekonomiky se střetávají o všem, od Tchaj -wanu a záznamů o lidských právech Číny až po její vojenské aktivity v Jihočínském moři.

Navzdory napětí a vroucí rétorice se američtí vojenští představitelé dlouhodobě snaží otevřít komunikační linky se svými čínskými protějšky, aby mohli zmírnit potenciální ohniska střetů nebo řešit případné incidenty.

Michael Chase, zástupce náměstka ministra obrany pro Čínu, minulý týden hovořil s čínským generálmajorem Huang Zuipingem, zástupcem ředitele Úřadu mezinárodní vojenské spolupráce Lidové osvobozenecké armády.

„(Oni) dnes využili obranné telefonní spojení mezi Spojenými státy a Čínskou lidovou republikou k vedení zabezpečené videokonference,“ uvedl americký představitel, který hovořil pod podmínkou anonymity.

Úředník dodal, že Chase se zaměřil na „řízení krizí a rizik“.

Úředníci uvedli, že americký ministr obrany Lloyd Austin se svým čínským protějškem dosud nemluvil, částečně proto, že se diskutovalo o tom, kdo bude čínským představitelem Austinovým protějškem.

Viceprezident Kamala Harris ve čtvrtek řekl, že Spojené státy vítají konkurenci a neusilují o konflikt s Pekingem, ale budou hovořit o problémech, jako jsou námořní spory v Jihočínském moři.

Čína, Vietnam, Brunej, Malajsie, Filipíny a Tchaj -wan si nárokují části Jihočínského moře, které prochází životně důležitými přepravními cestami a obsahuje bohatá plynová pole a loviště.

Biden vystupňoval sankce proti Číně kvůli obviněním z porušování lidských práv v Sin -ťiangu a Hongkongu.

Na rozdíl od svého předchůdce ve funkci prezidenta Donalda Trumpa se Biden široce snaží shromáždit spojence a partnery, aby pomohl čelit tomu, co Bílý dům říká o stále více nátlakové ekonomické a zahraniční politice Číny.

READ  Lesní požáry pustoší italskou Sardinii v „bezprecedentní katastrofě“

(krytí Idris Ali). Úpravy Sandra Mahler a Daniel Wallis

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *