EXKLUZIVNĚ: Frait České centrální banky očekává debatu o snížení sazeb letos na podzim

EXKLUZIVNĚ: Frait České centrální banky očekává debatu o snížení sazeb letos na podzim

BRAKE, 25. července (ČTK) – Česká centrální banka začne diskutovat o snížení úrokových sazeb letos na podzim, protože očekává prudký pokles inflace na začátku příštího roku, uvedl v úterý náměstek guvernéra Jan Fried.

Frait řekl, že nejnovější data vzala v jeho agendě šanci na další zvýšení a otázkou bylo, kdy banka začne uvolňovat měnovou politiku poté, co udrží klíčovou repo sazbu (CZCBIR=ECI) na 7,00 % od června 2022.

„Jsme přesvědčeni, že inflace skutečně klesne na nízké jednociferné hodnoty v relativně krátkém horizontu,“ řekl Frait agentuře Reuters. „Je jasné (ve výhledu), že naše i tržní úrokové sazby budou tento vývoj následovat.“

„Počkám, až uvidím, co budou muset velké centrální banky udělat, ale diskuse (o snížení úrokových sazeb) se blíží a není pochyb, že se toho dočkáme na podzim,“ řekl v rozhovoru.

Frait byl v květnu blízko hlasování o zvýšení sazeb a řekl, že vyšší zvýšení hlavních centrálních bank na červnovém zasedání banky by mohlo být faktorem českého zvýšení.

V úterý ale řekl, že taková navýšení ze strany ostatních by musela být natolik významná, aby přiměla Českou národní banku k následování, což je podle něj vysoce nepravděpodobné.

Řekl, že v tuto chvíli nemůže říci, zda bude vhodná doba k diskusi o uvolňování zářijové nebo listopadové zasedání banky.

Frait uvedl, že očekává, že pokles inflace bude „velmi silný“ začátkem příštího roku, kdy podle prognózy centrální banky růst cen klesne blíže k 2% cíli z červnových 9,7 %.

Řekl, že banka může změnit své poselství na nadcházejícím zasedání 3. srpna, přičemž ve zprávě představenstva naznačil, že může zvýšit sazby během příštího zasedání.

„Není potřeba věta, nebo se krátkodobě můžeme dostat do bodu rovnováhy, kdy se růst nevychyluje ani jedním směrem.“

READ  Předseda, Česká FM rozsáhlá spolupráce [UPDATE]

Přesto varoval před příliš unáhleným snižováním sazeb s odkazem na rizika neukotvení zvláště napjatých trhů práce a inflačních očekávání.

Očekává se, že tato rizika budou jednou z alternativ k základní ekonomické prognóze banky, která bude zveřejněna po srpnovém zasedání.

Reportáž John Lopatka, střih Jason Howett a Emilia Sithole-Madaris

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *