EU otevírá první zotavovací fondy uprostřed rostoucích obav Delta – EURACTIV.com

27 ministrů financí EU na zasedání Rady Ecofin v úterý (13. července) schválilo první várku dvanácti národních plánů obnovy, což připravilo půdu pro první platby do konce tohoto měsíce, protože se šíří delta verze COVID-19. V celé Evropě se zvyšuje riziko nových omezení.

První várka zemí schválených Ecofinem zahrnovala Rakousko, Belgii, Dánsko, Francii, Německo, Řecko, Itálii, Lotyšsko, Lucembursko, Portugalsko, Slovensko a Španělsko.

Budou mít přístup k 672,5 miliardám EUR z nástroje pro obnovu a odolnost. První převod 13% jejich národní obálky bude doručen, jakmile hlavní města dokončí papírování.

Po první splátce předběžného financování obdrží členské státy zbytek grantů a půjček, v případě žadatelů o úvěry, během příštích pěti let, jakmile splní milníky a cíle pro provádění reforem a investic dohodnutých s Evropská komise.

Výkonný viceprezident UNHCR Valdis Dombrovskis uvedl, že předběžné financování prvních 10 zemí by mělo být dokončeno do konce července.

“Ale to je jen začátek. Uvedení všech plánů do vhodného a rychlého dopadu bude zásadní. Naší společnou prioritou je nyní zahájení těchto investic a reforem,” uvedl Dombrovskis po zasedání Ecofin.

Evropský fond pro zotavení se snaží najít svou skutečnou povahu

Uprostřed pochybností o implementaci 800 miliardového fondu pro zotavení Evropská komise a odborníci zdůrazňují, že nástroj EU není nouzovým stimulem jako Spojené státy, ale střednědobým investičním nástrojem k transformaci evropské ekonomiky.

Dokončení poslední překážky toku peněz do hlavních měst přišlo rok po historickém rozhodnutí vedoucích představitelů EU o vytvoření ozdravného fondu.

Současně hrozí, že rozšíření proměnné delta napříč kontinentem bude mít dopad na evropské oživení, zejména v zemích závislých na cestovním ruchu, a nutí země jako Španělsko znovu zavést některá omezení.

Schválení Ecofinem přišlo poté, co národní vyslanci v posledních týdnech vyhodnotili podrobnosti těchto národních plánů obnovy, které byly dříve ověřeny Evropskou komisí.

Diplomaté EU vysvětlili, že některé problémy nastolené během technických diskusí se týkaly auditních a kontrolních mechanismů, počátečního načtení reforem v případě některých zemí, včetně Španělska, nebo „zelených“ výdajů.

READ  Nedostatek vakcín COVID: Obchodník s uměním v Abú Dhabí prodává údery | Zprávy o pandemii koronavirů

Slovinský ministr financí Andrej Cerseli, jehož země v tomto semestru předsedá Radě EU, uvedl, že úterní diskuse byla „velmi pozitivní“, zdůraznil však význam mechanismů dohledu při provádění obnovovacích fondů.

Po tomto prvním schválení si nový Ecofin, naplánovaný na 26. července, klade za cíl schválit plány pro Kypr, Chorvatsko, Slovinsko a Litvu.

UNHCR navíc v současné době hodnotí plány předložené Irskem, Polskem, Českou republikou a Maďarskem. V případě irského návrhu Dombrovskis uvedl, že hodnocení je téměř hotové a mohlo by být zasláno Ecofin 26. července.

Komise však nedokončila schválení maďarského plánu ve dvouměsíční lhůtě stanovené v RRF.

Exekutiva EU je toho názoru, že Budapešť adekvátně neřešila některá doporučení země týkající se protikorupčních mechanismů a že by měl být posílen kontrolní rámec pro prostředky na vymáhání.

Obavy Komise vyvstaly na pozadí rozšířené kritiky, kterou Maďarsko obdrželo po přijetí zákona odlišujícího zákon LGTBQI.

Dombrovskis uvedl, že komise projednávala s maďarskou vládou nejnovější vysvětlení poskytnutá minulý pátek.

„Pokud hodnocení trvá déle než týdny, navrhneme prodloužení lhůty o dva měsíce,“ vysvětlil.

Ke schválení první várky národních plánů došlo, když Komise v úterý oznámila, že na trzích získala 15 miliard eur vydáním dluhopisů EU.

Spolu s předchozím konsolidovaným prodejem dluhopisů v červnu a červenci získala exekutiva EU od investorů přibližně 50 miliard eur, což by mělo stačit na pokrytí potřeb předběžného financování 12 zemí schválených v úterý.

Obnovovací fond čelí novým překážkám při prvních platbách

Pro Evropskou komisi může být obtížné převést první tranši odkupních fondů do všech členských států podle jejího kalendáře, protože se očekává, že většina plánů bude schválena současně a bude omezená schopnost půjčovat si z trhů.

[Edited by Zoran Radosavljevic]

READ  Český vyslanec hodlá posílit vztahy

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *