Izrael sdílí některé vakcíny COVID s Palestinci, Honduras, Česká republika

Jeruzalém (Reuters) – Izrael v úterý uvedl, že poskytne malá množství přebytečných vakcín COVID-19 na palestinská území a do několika zemí.

Premiér Benjamin Netanjahu ve svém prohlášení oznamujícím tento krok nezmínil, které země.

Guatemalská vláda, která loni v Jeruzalémě otevřela své velvyslanectví v Izraeli, ale uvedla, že ve čtvrtek očekává, že od Izraele obdrží 5 000 dávek.

Honduraská vláda – která loni prohlásila, že hodlá přesunout své velvyslanectví v Izraeli do Jeruzaléma – uvedla, že od Izraele očekává 5 000 dávek. Země dosud neobdržela žádné dávky.

Česká republika uvedla, že obdržela malou izraelskou zásilku. Země v prosinci uvedla, že do své jeruzalémské kanceláře přidá diplomatickou přítomnost, což je o krok méně než otevření velvyslanectví ve městě.

Izrael dováží vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna Inc. Podala alespoň jednu dávku Pfizeru téměř 50% z jeho 9 milionů obyvatel v jedné z nejrychlejších kampaní na světě. (Grafika: https://tmsnrt.rs/34pvUyi)

Tento měsíc obdrželi Palestinci počáteční zásilku dávek přípravku Moderna z Izraele, což pomohlo zahájit omezený očkovací program na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy okupovaném Izraelci.

Zatímco Izrael očkuje Palestince ve východním Jeruzalémě, dostal se pod zahraniční kritiku za to, že svou kampaň nerozšiřoval do dalších palestinských oblastí.

Mluvčí vlády Carlos Madero uvedl, že vakcíny určené pro Honduras budou poskytovány zdravotnickým pracovníkům s rizikem expozice a že je v Izraeli přepravovalo letadlo honduraských vzdušných sil.

Země Střední Ameriky v loňském roce následovala příklad USA, když signalizovala svůj záměr přesunout své velvyslanectví v Izraeli do Jeruzaléma, což je pro Izrael diplomatickým ziskem.

Izrael považuje celý Jeruzalém za své hlavní město, i když to většina zemí neuznává. Palestinci usilují o to, aby se z východního Jeruzaléma, který Izrael obsadil na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy ve válce na Středním východě v roce 1967, stalo hlavním městem jejich budoucího nezávislého státu.

READ  Nosková narazí na Kasatkinu v Adelaide International - Entertainment

Český ministr zahraničí Thomas Petrich v úterý novinářům řekl, že Česká republika obdržela od Izraele několik tisíc dávek přípravku Moderna.

O dar jde poté, co hlava státu v Evropské unii a předseda vlády zaslali Izraeli dopisy se žádostí o pomoc s vakcínou.

Někteří Netanjahuovi soupeři ve volbách 23. března tyto dary kritizovali a prohlásili, že předseda vlády je nekonzultoval s veřejností ani s jeho vládou.

Netanjahu „věří, že řídí království, nikoli stát.“ Benny Gantz, Netanjahuův partner v centrální koalici, který nyní soutěží ve volbách, napsal na Twitteru.

V rozhovoru pro Israel Army Radio ministr financí Yisrael Katz, člen Netanjahuovy pravicové strany Likud, uvedl, že o těchto darech nevěděl.

(Společné zpravodajství od Dana Williamse; spolurozhodování od Roberta Muellera v Praze, Gustava Valencie v Tegucigalpa a Sofie Minshu v Guatemale; autor: Ramy Ayoub a Dan Williams; redakce: Angus McSwane a Lisa Schoomaker)

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *