Dům na trávě od RO_AR Bridges „Urban and Natural“.

Dům na trávě od RO_AR Bridges „Urban and Natural“.

Tento dům v České republice navržený místním architektonickým studiem RO_AR má zvlněnou betonovou střechu vyplněnou trávou.

Rodinný dům se nachází v koridoru pro divokou zvěř na okraji pražské čtvrti Hlubovcebí a je navržen jako „most mezi městem a přírodou“.

Dosáhnout toho, ŘEV Navrhl dům jako „střet dvou geometrií“: přímočarý tvar obrácený k městu s tenkými dubovými lamelami a kopcovitá forma s trávou směřující do zahrady a přírodní krajiny za ní.

České studio RO_AR vytvořilo dům v okrese Hlubočepy

„Městský prostor obklopuje lokalitu na jižní a východní straně,“ vysvětlil zakladatel studia Simone Roswaska. „Jde o chaotický a nerovnoměrný vývoj, který často nepříznivě ovlivňuje hodnotu krajiny.“

„Navrhli jsme stavbu vytvořenou metodou eroze pozemku. Krajina musela plynule přecházet od severozápadu k umělému ‚kopci‘, na kterém by byl dům umístěn,“ pokračoval.

Při příjezdu bylo přízemí vytesáno do garáže a vchodu, přičemž první patro spočívá v mezipatře. Zde vede zpevněná cesta kolem boku domu do zahrady.

Dům s lesklou fasádou a zelenou střechou
Má střechu z vlnitého betonu z trávy

Zatímco přední část domu je strohá, v bílé barvě a má dubové panely pro soukromí, zadní část se otevírá do zahrady přes plně prosklené fasády pod zakřivenou střechou.

„Dům se snaží rozšířit přírodní prostředí do lokality a do interiéru,“ řekl Roswaska. „Stává se abstraktním tělesem, které svým tvarem a velikostí odpovídá okolním horninám v pozadí.“

Z obývacího pokoje je dlážděná terasa s výhledem na malý rybník a v prvním patře se jedna z ložnic otevírá na malou terasu, která je před sousedními nemovitostmi skryta částí betonové zdi.

Uvnitř je zvlněná střecha domu vyjádřena jako odkrytá betonová střecha označená deskami s velkými světlíky vytvořenými tam, kde se její křivky protínají.

Vjezd do rodinného domu v ČR RO_AR
Mělké první patro tvoří krytý vchod

Betonová textura byla také vystavena vnitřním stěnám, kontrastující s dřevěnými stropy a schody a černými kovovými rámy, kováním a nábytkem.

READ  České předsednictví EU navrhuje nové evropské směrnice pro digitální ID
Betonový interiér českého domu od RO_AR
Betonová konstrukce je odkrytá

RO_AR se sídlem v Brně byla založena v roce 2011 Rozwałkou a působí jak v České republice, tak v Polsku.

Jinde v České republice místní studio Architektura nedávno dokončilo pestrobarevnou školku ozvěnou dětské hravosti.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *