Čínská Tianwen-1 vstupuje na oběžnou dráhu kolem Marsu

Helsinky – První meziplanetární mise v Číně, Tianwen-1, úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu Marsu 10. února po 202denní cestě hlubokým vesmírem.

Tianwen-1 vypálil přibližně 15 minut svého hlavního motoru 3000 N v 6:52 východního času, což umožnilo pětitunové kosmické lodi zpomalit a zachytit ji gravitace Marsu.

Mars Orbit Insertion Maneuver je navržen tak, aby umístil Tianwen-1 na eliptickou oběžnou dráhu 400 x 180 000 km se sklonem 10 ° s oběžnou dobou 10 dnů.

Protože se Mars nachází více než 192 milionů kilometrů od Země a světelná časová prodleva 10 minut a 40 sekund, bylo nutně předprogramováno brzdné spalování. Zásah nebude možný, pokud dojde k problému.

Tianwen-1 bude postupně snižovat svoji oběžnou dráhu, aby umožnil pozorování Marsu. Rovněž začnou přípravy na vstup, přistání a pokus o přistání 240kilogramového vozidla na solární pohon, což se podle Čínské vesmírné vědecké a technologické korporace očekává kolem května nebo června.

Očekává se, že se oběžná dráha přiblíží 265 km od povrchu, což umožní fotoaparátu s vysokým rozlišením vrátit snímky s lepším rozlišením 0,50 metru na pixel.

Tato schopnost bude použita k mapování místa přistání pro rover v Utopii Planetia. pokles Souřadnice Od délky 110 318 stupňů východní délky a 24 748 stupňů severní šířky se dříve objevila v oficiální čínské vesmírné publikaci před jejím odstraněním.

Tianwen 1 se připojuje k emirátské misi naděje, která dorazila úterý„Na oběžné dráze kolem rudé planety. Rover NASA dorazí a provede snadný pokus o přistání 18. února.

Dříve sovětské, japonské a americké kosmické lodě selhaly ve fázi orbitálního vkládání mise. Sovětská mise Mars 4 nebyla schopna spustit své motory, a tak pokračovala v předjíždění Marsu, zatímco obíhající Mars Mars se přiblížil v roce 1999, což mělo za následek ukončení mise v interakci s marťanskou atmosférou.

READ  Cvičení k překonání inzulínové rezistence

Studium vody a ledu patří mezi cíle vědy

Tianwen-1 je navržen tak, aby sbíral různá data, a to jak z oběžné dráhy, tak na povrchu Marsu.

Řekl Long Xiao, planetární vědec z China University of Geosciences Vesmírné novinky Tianwen-1 je vybaven celkem 13 vědeckými užitečnými částmi pro studium morfologie a topografie Marsu, studium povrchového regolitu, hledání vodního ledu pomocí radarů, studium složení povrchového materiálu a vlastností ionosféry, podnebí, prostředí a magnetického pole.

„Nejunikátnějším cílem je zkoumat a mapovat distribuci vodního ledu na povrchu a pod povrchem,“ říká Long. Autonomně budou pracovat dvě radarové sondy, z nichž jedna je na palubě orbiteru. Provede globální průzkum, ale více se zaměří na regiony s vysokou šířkou. Druhý je na roveru. „Protože zpracování a interpretace radarových dat je tak složitá, pozemní i satelitní radarová data mohou poskytnout spolehlivější výsledky než jeden,“ říká Long.

Tianwen-1 v hlubokém vesmíru v říjnu 2020, vyfotografována samostatnou kamerou. Úvěr: CNSA

Zhang Xiaoping, odborný asistent na Macau University of Science and Technology, také vyzdvihl potenciál radarového užitečného zatížení.

„Chceme pomocí radarového systému měřit podpovrchovou strukturu povrchu Marsu, zejména u pohřbeného vodního ledu. To nám umožní studovat nejen základní geologické struktury Marsu, ale také potenciální zdroj vodního ledu, který poskytuje dlouhé – dočasné lidské bydlení. “ Vesmírné novinky.

„Je také důležité měřit tloušťku a vrstvy ledu a oxidu uhličitého v polární oblasti, abychom pochopili sezónní vývoj v marťanské atmosféře. Kombinací výsledků orbitálního radaru a průniku do země získáme lepší pochopení struktura půdy a vývoj v místě přistání. “

Let do hlubokého vesmíru

Tianwen -1 Uvolnění Z jižní Číny Wenchang 23. července 2020 na střele těžkého výtahu Dlouhý 5. března. Nový odpalovací program se rozhodně vrátil k letu v prosinci 2019, poté, co selhal více než 900 dní po neúspěchu roku 2017.

READ  Omlouváme se - pokud to použijete na Sunburn, děláte tím ve skutečnosti více škody než užitku

Kosmická loď provedla čtyři manévry korigující trajektorii, aby zlepšila svou oběžnou dráhu, a větší manévr v hlubokém vesmíru, aby změnila svůj oběžný sklon.

Evropská kosmická agentura poskytla Číně podporu pro LEOP a později při tranzitu mezi Zemí a Marsem pomocí vysoce přesného sledování prostřednictvím kampaní měření Delta-DOR (Delta One-Way Differential). To bylo realizováno pomocí ESA Deep Space Antennas o průměru 35 m umístěných ve Cebrerosu ve Španělsku a New Nursia v západní Austrálii.

Orbiter Tianwen-1 má návrhovou životnost 1 marťanský rok neboli 687 pozemských dnů. Doba návrhu roveru, která má být pojmenována veřejným hlasováním a následným rozhodnutím panelu, je přibližně 90 pozemských dnů.

Mise je založena na technologiích a schopnostech vyvinutých v rámci lunárního orbitálního programu Chang’e, landeru a roveru, jakož i na odborné znalosti stínění hlavy a padáku z úsilí lidského kosmického letu Shenzhou.

Čína rovněž vyvíjí misi na vrácení vzorku na Mars na období přibližně 2028–30.

Čínská sonda Tianwen-1 je na Marsu vidět, jak prochází testem tepelného vakua v tomto rámci převzatém ze zprávy China Central Television z roku 2020. Uznání: CCTV

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.