Čínská Tianwen-1 vstupuje na oběžnou dráhu kolem Marsu

Helsinky – První meziplanetární mise v Číně, Tianwen-1, úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu Marsu 10. února po 202denní cestě hlubokým vesmírem.

Tianwen-1 vypálil přibližně 15 minut svého hlavního motoru 3000 N v 6:52 východního času, což umožnilo pětitunové kosmické lodi zpomalit a zachytit ji gravitace Marsu.

Mars Orbit Insertion Maneuver je navržen tak, aby umístil Tianwen-1 na eliptickou oběžnou dráhu 400 x 180 000 km se sklonem 10 ° s oběžnou dobou 10 dnů.

Protože se Mars nachází více než 192 milionů kilometrů od Země a světelná časová prodleva 10 minut a 40 sekund, bylo nutně předprogramováno brzdné spalování. Zásah nebude možný, pokud dojde k problému.

Tianwen-1 bude postupně snižovat svoji oběžnou dráhu, aby umožnil pozorování Marsu. Rovněž začnou přípravy na vstup, přistání a pokus o přistání 240kilogramového vozidla na solární pohon, což se podle Čínské vesmírné vědecké a technologické korporace očekává kolem května nebo června.

Očekává se, že se oběžná dráha přiblíží 265 km od povrchu, což umožní fotoaparátu s vysokým rozlišením vrátit snímky s lepším rozlišením 0,50 metru na pixel.

Tato schopnost bude použita k mapování místa přistání pro rover v Utopii Planetia. pokles Souřadnice Od délky 110 318 stupňů východní délky a 24 748 stupňů severní šířky se dříve objevila v oficiální čínské vesmírné publikaci před jejím odstraněním.

Tianwen 1 se připojuje k emirátské misi naděje, která dorazila úterý„Na oběžné dráze kolem rudé planety. Rover NASA dorazí a provede snadný pokus o přistání 18. února.

Dříve sovětské, japonské a americké kosmické lodě selhaly ve fázi orbitálního vkládání mise. Sovětská mise Mars 4 nebyla schopna spustit své motory, a tak pokračovala v předjíždění Marsu, zatímco obíhající Mars Mars se přiblížil v roce 1999, což mělo za následek ukončení mise v interakci s marťanskou atmosférou.

READ  Taška s nástroji NASA, kterou shodili astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice

Studium vody a ledu patří mezi cíle vědy

Tianwen-1 je navržen tak, aby sbíral různá data, a to jak z oběžné dráhy, tak na povrchu Marsu.

Řekl Long Xiao, planetární vědec z China University of Geosciences Vesmírné novinky Tianwen-1 je vybaven celkem 13 vědeckými užitečnými částmi pro studium morfologie a topografie Marsu, studium povrchového regolitu, hledání vodního ledu pomocí radarů, studium složení povrchového materiálu a vlastností ionosféry, podnebí, prostředí a magnetického pole.

„Nejunikátnějším cílem je zkoumat a mapovat distribuci vodního ledu na povrchu a pod povrchem,“ říká Long. Autonomně budou pracovat dvě radarové sondy, z nichž jedna je na palubě orbiteru. Provede globální průzkum, ale více se zaměří na regiony s vysokou šířkou. Druhý je na roveru. „Protože zpracování a interpretace radarových dat je tak složitá, pozemní i satelitní radarová data mohou poskytnout spolehlivější výsledky než jeden,“ říká Long.

Tianwen-1 v hlubokém vesmíru v říjnu 2020, vyfotografována samostatnou kamerou. Úvěr: CNSA

Zhang Xiaoping, odborný asistent na Macau University of Science and Technology, také vyzdvihl potenciál radarového užitečného zatížení.

„Chceme pomocí radarového systému měřit podpovrchovou strukturu povrchu Marsu, zejména u pohřbeného vodního ledu. To nám umožní studovat nejen základní geologické struktury Marsu, ale také potenciální zdroj vodního ledu, který poskytuje dlouhé – dočasné lidské bydlení. “ Vesmírné novinky.

„Je také důležité měřit tloušťku a vrstvy ledu a oxidu uhličitého v polární oblasti, abychom pochopili sezónní vývoj v marťanské atmosféře. Kombinací výsledků orbitálního radaru a průniku do země získáme lepší pochopení struktura půdy a vývoj v místě přistání. “

Let do hlubokého vesmíru

Tianwen -1 Uvolnění Z jižní Číny Wenchang 23. července 2020 na střele těžkého výtahu Dlouhý 5. března. Nový odpalovací program se rozhodně vrátil k letu v prosinci 2019, poté, co selhal více než 900 dní po neúspěchu roku 2017.

READ  Vědci náhodou objevili pod půl míle ledu podivná stvoření

Kosmická loď provedla čtyři manévry korigující trajektorii, aby zlepšila svou oběžnou dráhu, a větší manévr v hlubokém vesmíru, aby změnila svůj oběžný sklon.

Evropská kosmická agentura poskytla Číně podporu pro LEOP a později při tranzitu mezi Zemí a Marsem pomocí vysoce přesného sledování prostřednictvím kampaní měření Delta-DOR (Delta One-Way Differential). To bylo realizováno pomocí ESA Deep Space Antennas o průměru 35 m umístěných ve Cebrerosu ve Španělsku a New Nursia v západní Austrálii.

Orbiter Tianwen-1 má návrhovou životnost 1 marťanský rok neboli 687 pozemských dnů. Doba návrhu roveru, která má být pojmenována veřejným hlasováním a následným rozhodnutím panelu, je přibližně 90 pozemských dnů.

Mise je založena na technologiích a schopnostech vyvinutých v rámci lunárního orbitálního programu Chang’e, landeru a roveru, jakož i na odborné znalosti stínění hlavy a padáku z úsilí lidského kosmického letu Shenzhou.

Čína rovněž vyvíjí misi na vrácení vzorku na Mars na období přibližně 2028–30.

Čínská sonda Tianwen-1 je na Marsu vidět, jak prochází testem tepelného vakua v tomto rámci převzatém ze zprávy China Central Television z roku 2020. Uznání: CCTV

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *