Čeští vojáci už letos v srpnu postavili tři provizorní mosty v oblastech postižených katastrofálními povodněmi

Čeští vojáci už letos v srpnu postavili tři provizorní mosty v oblastech postižených katastrofálními povodněmi

Radegast, Vesna a Perun jsou jména bohů z mytologie našich předků. Jsou to i názvy provizorních mostů ve Slovinsku, které postavili příslušníci české armády v místech, kde silné záplavy zničily silniční spojení.

První most byl otevřen 11. září 2023 v obci Črna na Koroškem. Je pojmenován po slovanském bohu Radegastovi. Na pozvání velvyslance J. Otevření mostu se zúčastnil předseda Národního shromáždění Chmil, paní Orska Klakokar Zupančić.

Druhý most byl otevřen 13. září 2023 ve vesnici Michica a je pojmenován po slovanské bohyni Vesně. Po souhlasu velvyslance České republiky pana Juraje Chmiela a velvyslankyně delegace Evropské komise paní Jernia Goge Jersey most navštívil komisař Evropské unie pro krizové řízení pan Janez Lenarčić.

Třetí most byl otevřen 20. září 2023 v obci Ljubno ob Savinja a pojmenován po bohu Perunovi za přítomnosti vedení okolních obcí a zástupců slovinské státní správy.

Materiály, ze kterých byly provizorní mosty postaveny, převezli do Slovinska příslušníci Hasičského záchranného sboru ČR. Vlastní stavbu provedli příslušníci 152. ženijního praporu 15. ženijního pluku Armády České republiky z Pečenje.

Na závěr náročného ženijního projektu zorganizovala slovinská armáda pro zúčastněné české vojáky cestu jako ocenění jejich úsilí a obětavosti. Hlavní zastávkou byl Vojenský historický park Pivka, který také úzce spolupracuje s Velvyslanectvím ČR v Lublani. Pod vedením odborníků skupina prozkoumala všechny sbírky muzea a aktuální výstavy. Na závěr návštěvy čeští vojáci poblahopřáli Vojenskému historickému parku za úspěšnou práci při záchraně a vystavování bohaté sbírky vojenských uměleckých památek a za korektní prezentaci vojenskohistorického obsahu. Pivka Park s potěšením a hrdostí hostí jednotku Armády ČR, která se podílela na odstraňování ničivých následků povodní. Správa parku vyjádřila zúčastněným příslušníkům české armády za jejich příspěvek upřímné poděkování.

READ  Vyšší ceny pro české výrobce v březnu

Více informací o návštěvě naleznete zde tady.

Na níže uvedených odkazech se můžete podívat na výsledky spolupráce mezi Velvyslanectvím ČR v Lublani a Vojenským historickým parkem Pivka.

Velvyslanci NATO se sešli ve Vojenském historickém parku

Výstava českých stop ve Slovinsku ve Vojenském historickém parku

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *