Vietnam je důležitý partner v české zahraniční politice: ministr

Vietnam je důležitý partner v české zahraniční politice: ministr
Český ministr zahraničí Jan Libavský (vlevo) si podává ruku s vietnamským velvyslancem v evropské zemi Dong Hoai Nam. (Foto: VNA)

Praha (VNA) – Česká republika vždy považuje Vietnam za důležitého partnera ve své komplexní zahraniční politice vůči indicko-pacifickému regionu a jihovýchodní Asii, řekl ministr zahraničí Jan Libavský vietnamskému velvyslanci v evropské zemi Dong Hoai Nam, který ho 29. dubna zdvořile navštívil.

Lipavský vyjádřil velké uznání roli Vietnamu a jeho přínosu na multilaterálních fórech a zdůraznil potřebu posílení koordinace a vzájemné podpory obou zemí na mezinárodních a regionálních fórech, zejména při posilování vztahů mezi ASEAN a Evropskou unií, včetně České republiky. Stejně tak spolupráce v rámci Organizace spojených národů a asijsko-evropského setkání (ASEM).

V souvislosti s blížícím se 75. výročím navázání diplomatických vztahů mezi Vietnamem a Českou republikou (1950-2025) uvedl, že jde o důležitý milník pro obě strany k prohloubení spolupráce v různých oblastech, zejména v politice, ekonomice , obchod a rozvoj. A investice prostřednictvím účinného provádění Dohody o volném obchodu mezi EU a Vietnamem (EVFTA) a Dohody o ochraně investic mezi EU a Vietnamem (EVIPA), které přispívají k rozvoji dvoustranných vztahů.

Velvyslanec Nam řekl, že Vietnam vždy přikládá důležitost tradičnímu přátelství a mnohostranné spolupráci mezi oběma zeměmi a chce je prohlubovat.

Zdůraznil, že je důležité, aby obě země udržovaly výměny delegací na všech úrovních, a tím posilovaly politickou důvěru a vzájemné porozumění a podporovaly dvoustranné vztahy hlubokým, komplexním, objektivním a účinným způsobem.

Diplomat řekl, že existuje velký potenciál pro spolupráci mezi oběma zeměmi, zejména v oblasti ekonomiky, obchodu, obrany, rozvoje obnovitelných zdrojů energie, digitální transformace, těžby, vzdělávání, práce a cestovního ruchu, a navrhl, aby obě strany okamžitě podepsaly dohody o spolupráci. . Vytvořit právní rámec pro posílení spolupráce v těchto oblastech.

Ministr Lipavský vyzval k pozornosti k usnadnění udělování víz pro vietnamské občany, zejména studenty a pracující, s tím, že to přispěje k posílení mezilidských výměn a tradičního přátelství mezi oběma zeměmi./.

READ  Moon prosazuje papežovu návštěvu v Pchjongjangu

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *