Čeští veteráni druhé světové války jsou uctíváni v Národní svatyni Kapas

Čeští veteráni druhé světové války jsou uctíváni v Národní svatyni Kapas

Autor: ROY C. MABASA

CAPAS, TARLAC – Slavnostní ceremoniál v historické národní svatyni Capas ocenil a oslavil statečnost 14 československých občanů, kteří bojovali po boku svých filipínských a amerických protějšků během druhé světové války. Maroz Martin Guth, ekonomický a obchodní rada Velvyslanectví ČR, zde 25. srpna představil novou českou značku.

Původně svatyně připomínala pouze sedm československých státních příslušníků, ale tato aktualizovaná značka nyní nese jména všech 14 statečných, a to: Jan Boch, Pavel Fuchs, Leo Hermann, Jaroslav Hrdina, Fred Lenk, Hans Lenk, Josef Vanok, Anton, Anton , Karel Astor, Karel Dancock, Petrich „Fred“ Hermann, Otto Hirsch, Ernst „Ernest“ Moravec a Norbert Schmelkes.

Mezi hosty této akce patřili podtajemník Ministerstva národní obrany (DND) Antonio Bautista, komisař Národní historické komise Filipín (NHCP) Lino Tizon, guvernérka Tarlacu Susan Yap, starosta Cabas Rosellar Rodriguez a plukovník pro záležitosti filipínských veteránů Agerico Amegna. Kancelář (PVAO).

Slavnostního zahájení se zúčastnili také zástupci diplomatické komunity a členové Filipínské asociace veteránů.

Guth ve svém zahajovacím projevu vyjádřil poděkování bývalé české velvyslankyni na Filipínách Janě Šedivé, jejíž neochvějné nasazení vedlo k instalaci nové žulové značky. Guth uznal, že velvyslanec Sediva zmobilizoval podporu vládních úředníků, historiků a dalších zúčastněných stran, aby umožnil toto důležité připomenutí.

Guvernér Yap hovořil o výsadě provincie při prezentaci české značky a doufal, že bude sloužit jako trvalá připomínka společné historie mezi Českou republikou a Filipínami.

Plukovník Amagna přednesl krátkou lekci historie o 14 československých hrdinech, kteří zasvětili svůj život svobodě na Filipínách.

Asistent tajemníka DND Bautista ve své závěrečné zprávě zdůraznil sdílené hodnoty svobody a nezávislosti mezi Českou republikou a Filipínami a zároveň vyznamenal české obránce Bataanu. Doufal ve smysluplnější závazky mezi oběma zeměmi, zejména v obranném průmyslu a logistice.

READ  Český prezident vyřadil opozičního lídra z jednání o vládě

Odhalení představuje významný okamžik v historii, protože vzdává hold českým hrdinům, kteří stáli po boku filipínských a amerických sil během druhé světové války. Díky společnému úsilí Velvyslanectví ČR a filipínského úřadu pro záležitosti veteránů budou nyní jejich oběti připomínat a oslavovat další generace.

Odhalení české značky je předzvěstí významné události, kdy si Česká republika a Filipíny v říjnu připomněly 50 let oficiálních diplomatických vztahů, což je událost, která podtrhuje trvalé přátelství mezi oběma zeměmi.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *