Čeští akademici se spojili proti antisemitskému vzestupu – EURACTIV.com

Čeští akademici se spojili proti antisemitskému vzestupu – EURACTIV.com

K podpisu dopisu se spojili zástupci více než třiceti českých univerzit. Vyzvali úřady a akademické představitele, aby bojovali proti nárůstu antisemitismu ve školství.

Výzva se zabývá obavami ze stržení plakátů připomínajících Židy unesené 7. října, odsuzujících násilnou invazi teroristů Hamasu z pásma Gazy do jižního Izraele.

Dopis odsuzuje antisemitské skandování a výzvy ke genocidě židovských civilistů, oboje prý bylo slyšet na propalestinských demonstracích a na sociálních sítích.

„Do těchto aktivit je zapojeno i mnoho studentů našich vysokých škol,“ uvedli v dopise, který ČTK viděla.

Autoři ve výzvě odmítají pasivní přijímání nenávistných projevů a trvají na tom, že je nelze maskovat jako svobodu projevu nebo akademický dialog.

„Žádáme vedení všech kompetentních institucí a škol, fakult a kateder, aby nedovolili šíření implicitní diskriminační nenávisti, většinou antisionismu či kritiky kapitalismu či kolonialismu. Samozřejmě předpokládáme, že stejně budou reagovat na jakékoli projevy nesnášenlivosti vůči komukoli,“ píše se v textu.

Výzva se navíc dovolává varování před opakující se dějinami, cituje Křišťálovou noc v nacistickém Německu v roce 1938, kde byly cílem synagogy, židovské obchody a podniky.

Hamas napadl jižní Izrael 7. října, zabil více než 1000 primárních civilistů a více než 200 unesl v pásmu Gazy. Izrael odvetil bombardováním pásma Gazy a pozemními operacemi v oblasti kontrolované Palestinci.

Podle palestinských představitelů si izraelské vojenské operace v pásmu Gazy vyžádaly životy více než 11 000 lidí, včetně více než 4 600 dětí. Další tisíce chybí.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres začátkem tohoto měsíce prohlásil, že Gaza se stává „hřbitovem pro děti“.

Tento týden také Lékaři bez hranic vydali a Zpráva Vyzvala izraelské úřady, aby zastavily útoky na nemocnice.

„Naléhavě opakujeme své výzvy k ukončení útoků proti nemocnicím, okamžitému příměří a bezpečnosti zdravotnických zařízení, zdravotnického personálu a pacientů,“ uvedli.

READ  Canada Visa Online pomáhá občanům Hongkongu, Řecka, Rumunska, České republiky a Dánska získat kanadská eVisa rychle a bez námahy.

Případy antisemitismu a islamofobie v Evropě před i po 7. říjnu přibývají.

(Aneta Zachová | Euractiv.cz – střih Sarantis Michalopoulos)

Přečtěte si více s EURACTIV

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *