Čeští archeologové objevili unikátní bronzové háčky z raného středověku

Čeští archeologové objevili unikátní bronzové háčky z raného středověku

Neobvyklý objev bronzové opaskové spony z osmého století se podařil archeologům z Masarykovy univerzity v Brně nedaleko města Břeclav na jižní Moravě. Stejné místo, kde bylo nedávno objeveno zvířecí žebro s nápisem vyrytým ve starověkých germánských runách.

Podle Jiřího Machka, vedoucího katedry archeologie a muzeí univerzity, takové ozdoby nosily elity raně středověké východní a střední Evropy:

Jiří Macháček |  Foto: Jitka Janů, Masarykova univerzita Brno

„Toto je část oděvu, který nosili Avaři, kočovný národ, který se usadil v Karpatské kotlině v dnešním Maďarsku. Nosily ho však i sousední země nebo skupiny lidí. To byl pro nás velmi zajímavý nález, protože jsme našel tento avarský pás při vykopávkách osídlení raných Slovanů.

Na opasku je zobrazeno polykání tvora podobného žábě, který je společný pro germánskou, avarskou a slovanskou mytologii a je spojen s mýtem o stvoření světa nebo kultem plodnosti.

Téměř totožné přezky opasků byly nalezeny již stovky kilometrů daleko v jiných částech střední Evropy. To naznačuje, že motiv musel hrát důležitou roli v náboženském a duchovním životě lidí žijících v této části světa během raného středověku. Macháček říká:

„Problém je v tom, že o předkřesťanském náboženství mezi germánskými a slovanskými národy víme velmi málo. Nemáme o tom žádné písemné důkazy. Věříme, že tato bojová hadí scéna může být spojena s předkřesťanským náboženstvím střední Evropy. Proto budou takové archeologické nálezy velmi důležité pro diskusi o náboženství těchto lidí před křesťanstvím.“

READ  Albánské denní zprávy
Nearly identical belt buckles have already been discovered in other parts of Central Europe  (A - Lány  (Czech Republic),  B - Zsámbék  (Hungary),  C - Iffelsdorf  (Germany)) | Photo: Masaryk University Brno Téměř totožné opaskové přezky byly již nalezeny v jiných částech střední Evropy (A - Lány (Česká republika), B - Zsámbék (Maďarsko), C - Iffelsdorf (Německo)) |  Foto: Masarykova univerzita Brno

Brněnští vědci se ihned po objevu připojili ke kolegům z jiných zemí, kde k podobným objevům došlo, Mr. Macháček říká:

„Zorganizovali jsme mezinárodní tým odborníků, kteří se pokusí analyzovat všechny vzorky, které máme – celkem jich je pět. Velmi specializovanými metodami se pokusí identifikovat původ takových ozdob, například rozbor izotopů olova nebo rastrovací elektronové mikroskopie.Takto můžeme zjistit, zda byly vyrobeny ve stejné dílně a distribuovány po celé střední Evropě.

Mezinárodní tým vědců zveřejnil své poznatky v prestižním časopise Archaeological Science. V budoucnu doufají, že unikátní raně středověký artefakt zpřístupní veřejnosti.


You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *