Sluneční erupce by mohla zviditelnit polární záři ve Virginii a Severní Karolíně v sobotu večer: WRAL.com

Slunce ve čtvrtek ráno vypustilo koronální ejektory hmoty (CME), náhlý výbuch energie. Stalo se to, když se magnetická pole nad sluneční skvrnou zkroutila k bodu zlomu a uvolnila několik miliard tun elektricky nabitého plynu do vesmíru. Ta sluneční skvrna byla obrácena k Zemi a je stále silnější Centrum pro předpovědi vesmírného počasí Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) vydává hodinky G3 (silné) Geomagnetic Magnetic Storm Watch Pátek.

Očekává se, že to zvýší aktivitu polární záře do větší hloubky v kontinentálních Spojených státech.

Jak tyto nabité částice dorazí, budou sledovat magnetické linie magnetosféry, která obklopuje Zemi jako kobliha, a posouvají tuto energii k pólům. Čím silnější je sluneční bouře, tím více nabitých částic se dostane do těchto koblih, tím je pravděpodobnější, že uvidíte polární záři v nižších zeměpisných šířkách, jako zde v Raleigh.

Zatímco slunečnímu světlu trvá dosažení Země asi 500 sekund, CME se pohybuje mnohem pomaleji a trvá několik dní, než se dostane k Zemi. Pozorování z NASA Solar Terrestrial Relations Observatory (STEREO) ukazují, že CME se pohybuje rychlostí asi 800 km/s, což by znamenalo jeho přílet v sobotu pozdě v noci na neděli ráno.

Aktivita Aurory bude nejviditelnější ze severozápadního Pacifiku, přes horní středozápad, přes New York a Novou Anglii a viditelná níže na obzoru až na jih jako Severní Kalifornie, Oklahoma, Tennessee a Severní Karolína.

Mezi 30. a 31. říjnem se očekává zvýšení aktivity polární záře

Tipy pro sledování Aurory

Podívejte se na severní obzor v noci ze soboty na neděli. Očekává se, že obloha bude polojasná, takže se můžete dívat skrz nějaké díry v mracích. Nejlépe bude vidět za nejtemnějšího počasí, přibližně od devíti minut po západu slunce do před východem Měsíce přibližně v 1:30 ráno.

READ  U dvou třetin případů COVID-19 nebyly hlášeny žádné blízké kontakty

Nečekejte hezké pruhy červené a zelené (molekuly kyslíku) nebo modré a růžové (molekuly dusíku), které jste mohli vidět na fotkách. K vyvolání významné polární záře na naší obloze je potřeba alespoň velmi silná sluneční bouře G5. Bouře G3 však v minulosti vytvořily znatelný zelený odstín severní oblohy.

Více o tom, co lze očekávat a kdy, se dozvíme v sobotu odpoledne, kdy CME dorazí k přístrojům na palubě NOAA’s Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) umístěné mezi Zemí a Sluncem, 4 další vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem za Měsícem.

Nejnovější předpověď je k dispozici také z Centrum pro předpověď kosmického počasí NOAA Která se aktualizuje každých 30 minut.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.