Země střední Evropy studují cestovní dohody, Řecko zahajuje regionální hnutí – D24

V důsledku epidemie koronového viru zavedly země střední Evropy různá omezení, která se dotkla i přeshraničního cestování. Ministři zahraničních věcí České republiky, Slovenska, Maďarska, Rakouska, Slovinska a Ukrajiny se ve čtvrtek setkali na setkání v Bratislavě.

“Musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom zahájili letní prázdniny. Vítáme závazek EU přijmout evropské řešení. Chceme dočasně umožnit očkovaným lidem ze sousedních zemí, aby přijeli do České republiky.”

Jeho slovenský zástupce Ivan Korok uvedl, že Bratislava musí ještě vyplnit technické podrobnosti, jako je vydání osvědčení o dokončení vakcíny. „Budeme-li mít v těchto otázkách jasno, lze dosáhnout dvoustranných dohod,“ řekl. Podle něj zatím není známo, jak bude Slovensko zacházet s vakcínou, která nebyla schválena Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

V Maďarsku je očkován vakcínami ruské výroby Spotnik V a čínských společností Sinoform a Consino Biologics, které EMA dosud nedoporučuje používat. “Věříme, že dvoustranné nebo regionální dohody jsou nevyhnutelné. To zaručí občanům cestování. Bylo by hezké, kdyby střední Evropa mohla být v této věci průkopníkem,” uvedl maďarský ministr Peter Sikaro.

Klouzavý tuk

Řekové Od pátku již nebudou muset posílat SMS zprávy na soukromé číslo, aby ohlásili roční cestu. Od stejného dne budou moci cestovat mezi regiony – s úplnou nezávislostí na řecké pevnině, ale cestování na řecké ostrovy bude vyžadovat negativní test nebo očkování.

Nové je také zkrácení doby objednávání zákazu vycházení v noci, která začíná půl hodiny po půlnoci. Restaurace, bary a kavárny, kde mohou zákazníci sedět pouze venku, se zavřou ve 12:15. Do konce měsíce však stále nemusí hrát hudbu, což podle vládních odborníků nutí lidi, aby se navzájem poslouchali.

Řecká vláda v pátek oznámila, že lidé budou moci volně nakupovat, aniž by si museli předem objednat zboží online nebo si předem domluvit návštěvu zařízení. Existuje však povinnost dodržovat odstup a obecně nosit helmu.

READ  Český velvyslanec s fotografií Wii - politická angličtina

Prozatímní cestování bude od pátku na řecké pevnině zdarma. Cestování na jiné ostrovy než Yupoya a Lefkota vyžaduje potvrzení o očkování dokončeném 14 dní před, negativní test PCR, test antigenu nebo samovyšetření nepřesahující tři dny. Musí se zaregistrovat na vládním webu. Další možností je potvrdit infekci koronovým virem dva měsíce předem.

Od tohoto víkendu budou turisté cestující do Řecka ze zahraničí povinni mít očkovací certifikát nebo třídenní test negativní polymerázové řetězové reakce.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *