Český vědec zjišťuje, jak mohou červí díry umožnit cestování časem: Pražské ráno

Český vědec zjišťuje, jak mohou červí díry umožnit cestování časem: Pražské ráno

Náruživí vyznavači sci-fi možná znají koncept cestování časem, červí díry a teleportaci. Nyní se zdá, že hranice mezi fantazií a realitou jsou rozmazané.

Renomovaní fyzici z University of Alberta v Kanadě, Valerie P. Frolov a Andrej Zelnikov a Pavel Krtos z Univerzity Karlovy v Praze se inspirovali ve světě práva a objevili možnou „mezírku“ ve známých fyzikálních zákonech, která by mohla otevřít cestu pro cestování časem.

Teoretické fyziky i právníky spojuje jedinečné pouto; Tráví značné množství času hledáním nesrovnalostí a mezer ve svých příslušných doménách, se kterými mohou manipulovat ve svůj prospěch.

„Nemusíme vás nutně dostat z dopravního lístku, ale možná jsme našli způsob, jak vás poslat včas, abyste se ujistili, že v první řadě nepřekročíte rychlost,“ žertují vědci.

Jádrem tohoto průlomového objevu jsou červí díry, teoretické pasáže nebo průsečíky časoprostoru, které nejsou všeobecně uznávanými atributy našeho vesmíru.

Navzdory své nepolapitelné povaze tyto jevy fascinují vědce již téměř století, kteří předpokládali, že kroucení a ohýbání časoprostoru by podle teorie relativity umožnilo kvantovým vlnám nebo celým částicím uniknout z jejich drah.

Jejich studium Může otevřít možnosti, které byly dříve odsuzovány na stránky sci-fi. Představte si masy lidské velikosti, které putují světelné roky napříč galaxiemi v mrknutí oka nebo se pohybují časem stejně bez námahy jako ve vlastní kuchyni.

Pro nezasvěcené lze červí díry popsat jako časoprostor, ve kterém „existuje jakýsi tunel spojující vzdálené oblasti vesmíru“.

Hlavním problémem s nimi je, že… ve skutečnosti neexistují. Alespoň ne nijak konkrétně.

Jak uvedli dr. Eric Christian a Louis Barbier na briefingu pro NASA: „Matematika ‚obecné teorie relativity‘ umožňuje existenci červích děr, což je nejlepší popis vesmíru.

„Za předpokladu, že obecná teorie relativity je správná, červí díry mohou existovat.“ Ale nikdo neví, jak jsou vytvořeny, a neexistují žádné důkazy o něčem podobném červí díře v pozorovaném vesmíru.

READ  Český gigant Slavia Gambie podepsal z Payday útočníka Singadeho

Mnoho odborníků v oblasti gravitace a obecné teorie relativity se na nich však zabývalo léta či desetiletí, včetně svého času Stephena Hawkinga.

Frolov, Krtouš a Zelnikov pro svůj příspěvek zkoumali takzvanou prstencovou červí díru, kterou v roce 2016 popsali teoretický fyzik Gary Gibbons z University of Cambridge a Michail Volkov z University of Tours.

Na rozdíl od sférických tvarů časoprostoru, které můžeme připsat černým dírám, prstencová červí díra navržená Gibbonsem a Volkovem spojuje segmenty vesmíru (nebo vlastně různé vesmíry), které jsou obvykle popisovány jako „ploché“.

Pokud vezmete v úvahu, jak mohou hmoty ve tvaru prstence interagovat se svými elektrickými a magnetickými poli, mohou v plochém prostoru způsobit značné zkreslení.

A tak se Frolov, Krtouš a Zelnikov rozhodli zvážit dva typy červích děr: „červí díru spojující ploché prostory; a červí díru spojující dvě vzdálené domény ve stejném prostoru“.

U druhého jmenovaného došli k závěru, že pokud „velká tenká skořápka“ obklopí ústí prstencové červí díry, vytvoří se „uzavřená časová křivka“.

Jak název napovídá, znamená to, že jakýkoli pohybující se objekt (nebo paprsek světla) se vrátí do stejného bodu, ze kterého začal.

Jinými slovy, můžete cestovat prostorem a časem a vrátit se do výchozího bodu.

Nyní, než si budete říkat Marty McFly nebo si uděláte seznam všech minulých chyb, které chcete napravit, je třeba zdůraznit, že jsme na hony vzdáleni sestrojení bonafide stroje času, připněte si bezpečnostní pás.

Ale alespoň díky úsilí odborníků jako Frolov, Krtouš a Zelnikov jsme o krok blíž k návratu do budoucnosti.

Pražská ranní podpora.

Jsme hrdí na to, že našim čtenářům po celém světě poskytujeme bezplatné, nezávislé a nezaujaté zprávy.
Náš specializovaný tým podporuje místní komunitu, expaty a návštěvníky prostřednictvím našich webových stránek, sociálních médií a newsletteru.

READ  Kagame oceňuje roli Česka při zastavení genocidy

Oceňujeme, že ne každý může za naše služby platit, ale pokud můžete, žádáme vás, abyste to udělali Podpořte Prague Morning příspěvkem – bez ohledu na to, jak malý je! .

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *