Český profesor vyzývá EU, aby zasáhla proti „epidemii“ duševního zdraví – EURACTIV.com

Rostoucí počet lidí trpících duševními problémy po celém světě vyžaduje koordinovaný postup na úrovni EU, varoval český profesor psychiatrie Jiří Horáček v rozhovoru pro EURACTIV.cz.

Problémy s duševním zdravím jsou na vzestupu, odborníci hlásí dvojnásobný počet úzkostných poruch a sebevražedných myšlenek než před pandemií.

„Dokonce mluvíme o epidemii psychických problémů. V konkrétních číslech to vypadá, že máme třikrát více depresí. Je to neuvěřitelné číslo,“ řekl český expert. EURACTIV.cz.

Podle Horáčka musí EU investovat do vývoje nových léčebných postupů, jinak se jí nepodaří problém řešit. „Je nezbytné reagovat na tento nárůst duševního úpadku koordinovaným způsobem na úrovni EU,“ řekl.

Pro vybudování řádné komunitní péče o duševní zdraví v Evropě Horáček doporučuje celoevropskou strategii, podobnou stávajícímu plánu EU na porážku rakoviny.

„Chceme upřednostňovat duševní zdraví a hledat řešení integrovaným způsobem,“ dodal český psychiatr.

„Musíme si sednout a dohodnout se, jaký druh péče je skutečně nejlepší, a pak to podpořit všemi nástroji Evropské komise,“ říká s odkazem na dva hlavní modely péče o duševní zdraví, z nichž jeden je z velké části hospitalizován. zařízení, jiný je modernější a humanističtější přístup.

Musíme také investovat do nových metod účinné a rychlé léčby. „To se neobejde bez evropského statutu,“ uzavřel.

Strategii duševního zdraví poprvé oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula van der Leyenová ve svém projevu v EU v září 2022.

Je potvrzeno, že je na programu pro rok 2023 a snaží se vyvinout komplexní přístup k duševnímu zdraví na základě aktuálních potřeb a iniciativ vzešlých z Konference o budoucnosti Evropy.

V této fázi nebyly oznámeny žádné podrobnosti.

(Eva Choukeniková | EURACTIV.cz)

READ  Česká republika obnovuje varování pro občany, aby opustili Rusko

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.