Československý vlčák | Radio Prague International


Československý vlčák

První křížení karpatského šedého vlka s německým ovčákem se datuje do roku 1955. Původním cílem bylo zlepšit vlastnosti německého ovčáka, ale nakonec vzniklo zcela nové plemeno. Chovatelka, veterinářka a všeobecná odbornice na psy Vladimíra Teka vysvětluje:

„Původně to bylo zamýšleno jako výzkumný experiment, ale po nějaké studii se dospělo k závěru, že pohraničníci by mohli mít své vlastní psí plemeno, jako Rusové mají černého ruského teriéra, takže si můžeme pořídit československého vlčáka. Nejsem však jistě Z toho byl ideální pes pro hraničáře, protože plemeno zdědilo po svých vlčích předcích od většiny psů trochu jiný temperament, například těžko mění majitele.“

Československý vlčák |  Foto: Michaela Van Erne, Chuvatelská Stannis Československých Flčák

První popis standardu plemene sepsal vynálezce vlčáka Karel Hartel ve spolupráci s československou pohraniční stráží. Na základě Hartlovy práce pokračoval a rozšířil chov psa na Slovensku rodák z Moravy František Rosic. Po zániku Československa 1. ledna 1993 bylo plemeno klasifikováno jako Slovensko; V obou mých zemích původu je však uznáván jako národní plemeno. Zde je to, co k této záležitosti řekl Vladimír Teka:

Československý vlčák |  Foto: Michaela Van Erne, Chuvatelská Stannis Československých Flčák

„Když bylo Československo v roce 1993 rozpuštěno, FCI řekla, že se obě země musí mezi sebou rozhodnout, která z nich převezme odpovědnost za plemeno. Došlo k setkání českých a slovenských chovatelů a Slováci byli důraznější, řekněme v r. jejich jednání, takže za plemeno je odpovědné dnešní Slovensko.Nemohou však dělat žádné změny ve standardu plemene bez souhlasu ČR.Stále to považujeme za naše plemeno, i když se to některým slovenským chovatelům nelíbí. “

Plemeno bylo mezinárodně uznáno Mezinárodní kynologickou federací (FCI) v roce 1999. Organizací byli klasifikováni jako ovčáčtí a honáčtí psi, od svého počátku výhradně jako pracovní psi, postupně začali vstupovat do civilního života. V dnešní době je chován nejen jako pracovní a sportovní pes, ale také jako hlídací a mazlíček.

READ  Euro 2021: Pozdní Češi musí být na co hrdí i přes svůj odchod, říká trenér Jaroslav Silhave | fotbalové novinky

Československý vlčák |  Foto: Michaela Van Erne, Chuvatelská Stannis Československých Flčák

Je to velmi všestranné plemeno, říká Michaela Van Erne, která žije s československým vlkem 24 let.

„Dá se s ním dělat nejrůznější věci – může to být pracovní pes nebo záchranářský pes. Jeho vynikající čich mu umožňuje najít například lidi zasypané pod lavinami.“

Po svých předcích zdědil lupinový pes vysokou inteligenci, fyzickou zdatnost, vytrvalost, odolnost vůči rozmarům počasí a vysoký čich. Její vlčí povaha je stále patrná, zvláště pokud jde o její povahu. K cizím lidem může být někdy nedůvěřivý, ale nikdy neútočí bezdůvodně. Je to statečný a odvážný pes, který má silné vazby na svou smečku nebo rodinu.

Vzhledem k jejich inteligenci a nezávislosti jejich výcvik trvá déle a je odhodlanější než u jiných plemen. Michaela Van Ernie dále vysvětluje, jak vycvičit vlčího psa.

„Výcvik vlčího psa znamená jeden krok vpřed a dva kroky zpět. Proto doporučuji základní výcvik poslušnosti na cvičišti, kde je buď více individualizovaný přístup, nebo kde mají trenéři s plemenem zkušenosti.“

Délka československého vlka je 60-70 cm v kohoutku, ale mezi psy a fenami je značný rozdíl – průměrná délka u psů je 69 cm a u fen pouze 63 cm.

V ČR je odhadem 1500 – 2000 vlčáků, z toho přibližně 178 chovných psů a 181 chovných fen. Psi se chovají po celé Evropě a oblíbení jsou zejména v Itálii, kde je každoročně registrováno více psů než Čechů. Podle Československého amerického klubu Vlčáků žilo v roce 2018 ve Spojených státech asi 200 plemene.

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.