České ministerstvo zahraničí usiluje o pozastavení povolení k pobytu pro Rusy a Bělorusy – Brněnský deník

České ministerstvo zahraničí usiluje o pozastavení povolení k pobytu pro Rusy a Bělorusy – Brněnský deník

S ohledem na invazi na Ukrajinu české ministerstvo zahraničí navrhlo, aby země přestala vydávat víza a povolení k pobytu občanům Ruska a Běloruska. Ministerstvo uvedlo, že stávající nařízení vlády platné do 31. března by mělo být nahrazeno novým bez konkrétního časového rámce.

Po ruském útoku na Ukrajinu v roce 2022 se česká pětikoaliční vláda rozhodla ukončit vydávání víz ruským a později běloruským občanům, s výjimkou humanitárních případů.

Žádosti o povolení k pobytu v ČR podané Rusy nebo Bělorusy jsou podle současného zákona považovány za nepřípustné, tedy nepodléhají žádným opatřením. Od loňského roku platí zákaz pro občany Ruské federace a Běloruska a také pro občany jiné země.

Na ty, kteří již mají povolení k pobytu, se předpisy nezaměřují. Toto ustanovení se rovněž nevztahuje na žádosti o krátkodobá víza, pokud je žadatelem doprovázející rodinný příslušník občana ČR nebo EU. To neplatí pro žádosti o víza nebo povolení k dlouhodobému či trvalému pobytu, pokud je pobyt žadatele v zájmu České republiky a je potvrzen ministrem zahraničních věcí.

Vidět víc

Dále se toto nařízení nevztahuje na žádosti o povolení k dlouhodobému pobytu, pokud je žadatelem rodinný příslušník cizince, který má na území ČR povolený pobyt.

Ze zákazu jsou osvobozeni Bělorusové žádající o povolení k pobytu ke studiu na vysoké škole na základě stipendia poskytovaného Českou republikou, Evropskou unií nebo mezinárodními organizacemi.

READ  Česká vláda zakázala ruským sportovcům a týmům závodit v zemi

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *