Česká vláda souhlasí s blokovací dohodou COVID-19 na poslední chvíli

PRAHA (Reuters) – Česká vláda v neděli dosáhla dohody s regionálními hejtmany na poslední chvíli o vyhlášení nového výjimečného stavu na 14 dní a zabránění matoucímu ukončení operací zamykání koronovým virem.

Obrázek souboru: Členové zdravotnického personálu převezou 11. února 2021 v Náchodské nemocnici v České republice pacienta trpícího koronavirovou chorobou (COVID-19) z plně obsazené jednotky intenzivní péče (ICU). REUTERS / David W Černý

Bez mimořádných pravomocí by menšinová vláda předsedy vlády Andrzeje Babise nemohla uvalit zákaz vycházení, zakázat veřejná shromáždění nebo zavřít celonárodní omezení, jako je zavírání obchodů a služeb.

Zákonodárci minulý týden odmítli prodloužení nouzového stavu vlády po neděli ve snaze bojovat proti jedné z nejvyšších infekcí v Evropě COVID-19 a zbavit se rychle se plnících nemocnic.

Po víkendových jednáních však 14 regionů země vyzvalo vládu, aby v neděli vyhlásila nový výjimečný stav, který byl schválen na mimořádném zasedání.

„Konec nouze znamená skutečné uvolnění (omezení), které si nemůžeme dovolit,“ řekl Bobbis.

Země je od října v různých pozicích zamykání. Opoziční strany uvedly, že se nezúčastní doplňovacích voleb.

Provládní komunistická strana minulý týden pozastavila podporu, protože nebyly splněny požadavky na znovuotevření škol a lyžařských vleků.

Vláda se zdráhala ignorovat zákonodárce, kteří uvedli, že regiony by měly po 30 dnech schválit jakékoli nouzové prodloužení, pokud o to nebude požádáno. Někteří kritici zpochybnili ústavu pro okamžité volání po novém výjimečném stavu.

Podle nové dohody se většina opatření nezmění okamžitě, i kdyby byla zrušena omezení vládních úřadů. Regiony také chtějí, aby se školy v březnu znovu otevřely.

Celkový počet obětí COVID-19 v tomto měsíci je více než 18 000, což je nárůst z 10,7 milionu, což je nárůst z přibližně 700 na začátku října.

Podle údajů Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECTC) je míra infekce v Evropě na druhém místě za Portugalskem, přičemž za poslední dva týdny došlo k více než 900 případům na 100 000 lidí.

READ  Česká vláda zakázala ruským sportovcům a týmům závodit v zemi

To je čtyřikrát více než v sousedním Německu, které uvalilo na české cestující omezení vstupu.

Zpráva Jasona Howeta; Editace: Gareth Jones a David Goodman

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *