Česká republika zažívá jeden z největších projevů veřejných nepokojů

Česká republika zažívá jeden z největších projevů veřejných nepokojů
Pohled na Karlův most v Praze, Česká republika.

Pohled na Karlův most v Praze, Česká republika. Anatoly/Getty Images

Česká republika čelí jednomu z největších projevů veřejné nespokojenosti od pádu komunismu, když odbory protestují proti škrtům ve výdajích a zvyšování daní, které považují za ústřední bod vládní agendy.

Tisíce základních a středních škol byly v pondělí po celé zemi uzavřeny, protože se průmysloví dělníci chystali na několik hodin sundat nářadí. Na odpoledne je naplánováno protivládní shromáždění v Praze.

Protesty jsou reakcí na balíček škrtů ve výdajích a zvýšení daní ve výši 6,7 miliardy dolarů, který prosadila vláda premiéra Petera Fialy a jehož cílem je do dvou let snížit rozpočtový deficit na polovinu, protože ekonomika ve výši 300 miliard dolarů balancuje na pokraji recese.

Fiala kritizoval odbory za nevyjednávání s tím, že opatření jsou nezbytná ke zvrácení růstu úvěrů, který podnítil pandemické období půjček. Po zvýšení výdajů na energetické dotace, obranu a pomoc ukrajinským uprchlíkům se dva roky stará administrativa zavázala splnit klíčový volební slib.

„Pokud se dohodneme, zanecháme této zemi lepší budoucnost, stabilní ekonomiku a stabilní financování,“ řekl v pondělí novinářům Fiala. „To nemůžeme.“

Předseda odborů Joseph Stretula obvinil vládu z vlny nespokojenosti v příspěvku na sociální síti X. Mezi požadavky demonstrantů patří podle Konfederace odborových svazů ČR více peněz pro nepedagogické pracovníky a další státní dotace.

Nesplacená zadluženost České republiky – 44 % HDP – je nižší než její protějšky v Evropské unii a tempo půjčování si za poslední tři roky bylo rychlejší než její protějšky.

Úsporné programy ovlivňují vládní podporu. ANO, hlavní opoziční strana bývalého miliardářského premiéra Andreje Babiše, aktuálně vede s 33,2% podporou, vyplývá z nedělního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima News. Na druhém místě se s 12% podporou umístila protiimigrační SPD, která chce Česko z EU a NATO.

READ  Zecheské Dráhy oznamují nové vlaky pro český železniční systém - Brněnský deník

Rozpočtová opatření byla naopak investory akceptována. České dluhopisy letos překonaly většinu evropských dluhopisů. Výnosová prémie, kterou investoři požadují držet 10leté dluhopisy země namísto německých dluhopisů, se snížila na 176 bazických bodů ze 422 bazických bodů v polovině loňského roku.

Minulý týden agentura Moody’s Investors Service zvýšila úvěrový výhled České republiky na stabilní s odkazem na opatření přijatá ke zlepšení energetické bezpečnosti a snížení rozpočtového deficitu.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *