Češi označují Rusko za hrozbu a Čínu za systémovou výzvu v nové bezpečnostní strategii

Češi označují Rusko za hrozbu a Čínu za systémovou výzvu v nové bezpečnostní strategii

PRAHA (Reuters) – Česká vláda označila Rusko za přímou hrozbu a Čínu za systematického protivníka v nové bezpečnostní strategii, kterou ve středu schválil kabinet a která odráží to, co označila za konec období míru a stability v Evropě, které od konce uplynulo. ze studené války.

Strategický dokument uvádí, že země NATO a Evropská unie ve střední Evropě by se měly „plně připravit na možnost stát se součástí ozbrojeného konfliktu“, ačkoli rizika přímého útoku na zemi zůstávají nízká.

Česká republika zhodnotila vztahy s Ruskem a Čínou, když současná vláda koncem roku 2021 převzala moc poté, co si předchozí vlády a bývalý prezident Miloš Zeman vypěstovaly užší vztahy s oběma.

Po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022 současná středopravá vláda rychle podpořila Kyjev dodávkami vojenského vybavení včetně tanků a byla jedním z jejích nejaktivnějších západních podporovatelů.

Strategický dokument uvádí, že „Rusko záměrně jedná proti politické, ekonomické a sociální stabilitě České republiky“. „Je to zásadní hrozba pro naši bezpečnost.“

Dodala: „Čína zpochybňuje mezinárodní systém. To má negativní dopady na euroatlantickou bezpečnost.“

„Rusko a Čína mají společný zájem na oslabení vlivu a jednoty demokratických zemí. Tato systémová rivalita má vleklou povahu.“

Předchozí bezpečnostní strategie země, jádro tvorby politik, od roku 2015, nezmiňovala Rusko ani Čínu jménem.

Vztahy s Ruskem se zhoršily v roce 2021, před válkou na Ukrajině, poté, co české bezpečnostní služby obvinily Moskvu z toho, že stojí za bombovými útoky na zbrojní sklad v roce 2014, které vedly k vyhoštění desítek ruských diplomatů. Rusko obvinění odmítlo.

Strategie uvedla, že Rusko používá smíšená opatření k oslabení demokratických institucí a destabilizaci společnosti.

„Pokud v Rusku nedojde k zásadní a hluboké politické a společenské změně, Rusko zůstane hrozbou pro evropský prostor bez ohledu na výsledek války na Ukrajině,“ stojí v dokumentu.

READ  Carl Hahn, generální ředitel Volkswagenu, který stál v čele expanze do Číny, zemřel ve věku 96 let

Vztahy s Čínou se zhoršily, když selhaly plány na velké čínské investice, a poté, co lídři českého parlamentu a současné vlády usilovali o užší vztahy s Tchaj-wanem, přestože provincie neudržují žádné formální diplomatické vztahy.

Češi jsou aktivní i ve varování před používáním čínské technologie v kritické infrastruktuře.

Nová bezpečnostní strategie uvedla: „Existuje nebezpečí čínských investic do kritické infrastruktury v České republice a Evropě, dominance strategických dodavatelských řetězců, kontrola základních komodit a rozvoj nově vznikajících a předních technologií, zejména umělé inteligence mimo etická pravidla. a mezinárodní normy.“

(Reportáž Jan Lopatka; Střih Howard Goller)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *