Brock se snaží zakročit poté, co Hsiao následuje

Brock se snaží zakročit poté, co Hsiao následuje

Vztek doma:
Zákonodárci DPP uvedli, že je ostudné a politováníhodné, že se s Hsiaem mluvilo, zatímco Rosalia Wu řekla, že to nebyl ojedinělý incident.

  • S Hsieh Chun-lin a Jake Chung / štábní korespondent, štábní spisovatel

Česká vláda zvažuje zařazení vojenského atašé na čínské ambasádě v Praze jako persona non grata poté, co minulý měsíc údajně sledoval zvoleného viceprezidenta Hsiao Bi-khima (蕭美琴) během návštěvy středoevropské země.

Jakub Janta, ředitel Střediska pro evropské hodnoty v bezpečnostní politice, citoval v pátek český web Seznam Zpravy, že čínského diplomata jdoucího za kolonou Hsiao zastavila policie při vjezdu z letiště do Prahy.

Ve zprávě se uvádí, že bezpečnostní služba Policie ČR poskytla ochranu Hsiaovi, který navštívil na pozvání předsedy Senátu ČR Miloše Vystrčila.

Foto s laskavým svolením Ministerstva zahraničních věcí

Policie zastavila auto v koloně Hsiao, když jelo na červenou, identifikovala řidiče jako „čínského diplomata z vojenské sekce čínského velvyslanectví v Praze“ a pokračovala v Hsiaově sledování „do jeho hotelu v Praze“.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský o incidentu hovořil s čínským velvyslancem Feng Biao (馮?) a „nepovažuje věc za uzavřenou,“ stojí v prohlášení.

Praha s odvoláním na české vládní zdroje uvedla, že zvažuje zařazení této osoby jako persona non grata.

Ministerstvo zahraničí v Tchaj-peji uvedlo, že se v Evropě setkal také s místopředsedou české Poslanecké sněmovny Janem Bartoškem, předsedkyní litevského Seimasu Viktorijou Similit-Nielsen, polským zástupcem maršála Senátu Michalem Kaminskim a zákonodárci z Estonska a Lotyšska.

Zákonodárce Wang Ding-yu (王定宇) z Demokratické progresivní strany (DPP) včera prohlásil, že následování Hsiaa bylo ostudné chování velké světové velmoci.

Akce podtrhuje, že Peking nejenže nechce hrát podle zavedených mezinárodních pravidel, ale také nerespektuje suverenitu ostatních zemí, řekl Wang.

Zákonodárkyně DPP Rosalia Wu (吳思瑤) uvedla, že nejde o malý problém a nejde o ojedinělý incident, a vyzvala ostatní demokracie, aby odsoudily jednání Pekingu.

READ  Macron navštíví Prahu, aby projednal českou zbrojní podporu Ukrajině; Unikající z Pentagonu hrozí vězení

Nenápadná cesta Hsiaa do Evropy kontrastuje se způsobem, jakým nastupující čínský viceprezident upoutal pozornost, a podtrhuje snahy Pekingu podkopat snahy Tchaj-peje o rozšíření mezinárodních vazeb.

Zákonodárce DPP Čchen Kuan-ting (陳冠廷) uvedl, že jednání Pekingu je politováníhodné a incident podle něj upozorňuje na čínské zneužívání diplomatické imunity pro špionážní aktivity.

Tchaj-wan by měl spolupracovat s mezinárodním společenstvím na implementaci opatření, která zabrání rozsáhlému vměšování Číny a nelegálnímu sledování jednotlivců v zámoří, řekl.

Komentáře budou přezkoumány. Uchovávejte komentáře související s článkem. Komentáře obsahující nadávky a obscénnosti, osobní útoky nebo propagace budou odstraněny a uživatel zablokován. Konečné rozhodnutí bude na uvážení The Taipei Times.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *