30 exokomet našlo hvězdu obíhající blízkou planetární soustavu

Astronomové nyní našli 30 exoměsíců neboli komet umístěných mimo naši sluneční soustavu, které obíhají kolem Slunci podobné hvězdy Beta Pictoris, což je ještě zajímavější.

Hvězda Beta Pictoris byla objevena téměř před 40 lety. Je obklopena troskovým diskem z plynu a prachu, který už dal vzniknout dvěma mladým planetám obíhajícím kolem hvězdy. Poskytuje výzkumníkům vzácnou příležitost vidět vznikající planetární systém. Zatímco naše sluneční soustava je stará 4,5 miliardy let, Beta Pictoris je stará pouhých 20 milionů let – astronomicky mladá.

Vědcům se již v roce 1987 podařilo objevit několik komet, které se na hvězdě pásly, a staly se tak vůbec prvními kometami, které kdy byly pozorovány kolem hvězdy vedle našeho Slunce.

Mezinárodní výzkumný tým pozoroval systém Beta Pictoris po dobu 156 dní pomocí mise NASA Transiting Exoplanet Reconnaissance Satellite neboli TESS.

Kromě objevu 30 exokomet byli vědci také schopni určit velikost kometárních jader – ledové „špinavé sněhové koule“, která tvoří jádro komety. Když komety projdou blízko hvězdy, teplo hvězdy způsobí sublimaci jejich ledu, čímž se vytvoří dlouhé, tekoucí ohony, které se mohou protáhnout za komety.

Jádra vnějších kontinentů mají průměr 3 až 14 kilometrů, podobně jako komety v naší sluneční soustavě. Je to poprvé, co astronomové měřili rozložení velikosti komet v jiném planetárním systému.

Podrobná studie objevu byla zveřejněna ve čtvrtek v časopise Vědecké zprávy.

Komety v Beta Pictoris „spásají hvězdu téměř každý den,“ uvedl hlavní autor studie Alain Lecavelier des Etangs, výzkumník CNRS z Astrofyzikálního institutu v Paříži.

Stejně jako komety, které astronomové studují v naší sluneční soustavě, vznikly exokomety srážkami s jinými objekty.

„To ilustruje důležitost interakcí, kolizí a výměny materiálu mezi planetami a malými tělesy, jako jsou asteroidy nebo komety v rané fázi života planetárního systému,“ řekl Lecavilliers de Etang.

READ  Mezinárodní vesmírná stanice: Ruský vesmírný šéf říká, že „rozvod není možný“ ze Spojených států

Je možné, že část vody na Zemi pochází z komet a jejich ledového obsahu, takže vědce zajímá, jak komety ovlivňují i ​​exoplanety.

„Nemůžeme potvrdit, že pozorované komety pravděpodobně přenesou materiál, jako je voda, na planety obíhající kolem Beta Pictoris, ale naše pozorování ukazují, že srážky jsou velmi časté, a tak naznačují, že planety mírného pásma mohou být obohaceny o materiál zachycený ve zmrzlém ledu, který tvoří komety.“ zachytit, když ( komety) jsou daleko od hvězdy a později se srazí s planetami.

I když existuje mnoho podobností mezi vnějšími kometami Beta Pictoris a kometami naší vlastní sluneční soustavy, nakolik jsou si podobné a odlišné, „je třeba určit,“ řekl Lecavelier des Etangs.

Externí komety by mohly pomoci osvětlit původ a vývoj komet obecně a budoucí pozorování planetárního systému pomocí Hubblea a vesmírného teleskopu Jamese Webba by o nich mohlo odhalit více podrobností.

„Otázka vzniku těchto komet je stále otevřená,“ řekl.

Vědci chtějí určit, jaký materiál sublimuje nebo se transformuje z pevné látky na plyn, když se vnější komety přibližují ke hvězdě Beta Pictoris. Může to být vodní led, oxid uhelnatý nebo něco úplně jiného.

Systém má jedinečnou kombinaci tří faktorů, díky kterým se astronomové stále vracejí: je mladý a blízko a dalekohledy na něj mají ze Země dokonalý výhled.

„Příroda nám poskytla tento úžasný cíl,“ řekl Lecavelier des Etangs. „Mnoho otázek zůstává otevřených. Jsem si jistý, že Beta Pictoris nás zaměstná na další desetiletí!“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.