Benjamin Netanjahu říká, že Izrael chce pro Gazu jinou budoucnost: NPR

Benjamin Netanjahu říká, že Izrael chce pro Gazu jinou budoucnost: NPR

Premiér Benjamin Netanjahu obhajoval izraelské činy a cíle v Gaze v rozhovoru pro noviny Ranní vydáníSteve Inskeep v pátek.

Abeer Sultan // AFP


Skrýt popisek

Přepnout titulek

Abeer Sultan // AFP

Premiér Benjamin Netanjahu obhajoval izraelské činy a cíle v Gaze v rozhovoru pro noviny Ranní vydáníSteve Inskeep v pátek.

Abeer Sultan // AFP

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl NPR, že Izrael se zavázal udělat v Gaze tři věci: zničit Hamás, propustit izraelské rukojmí, které drží, a dát Gaze jinou budoucnost.

Ale rozhovor s Ranní vydáníSteve Inskeep Bylo pozoruhodné, co premiér neřekl: kdo si myslel, že by měl vládnout regionu s 2,3 miliony lidí, nyní zdevastovaném šesti týdny izraelského bombardování.

Izrael reaguje na útok Hamasu ze 7. října, který podle izraelských představitelů zabil asi 1200 lidí. Palestinští představitelé tvrdí, že izraelská reakce vedla ke smrti více než 11 000 lidí. Izraelské síly nyní přímo ovládají velkou část severní Gazy a tento týden obsadily velké zdravotnické středisko.

Před 7. říjnem se Izrael řídil politikou, která umožnila Hamasu vládnout Gaze, aby Izrael nemusel. Izrael nyní říká, že Hamás nemůže vládnout.

Netanjahu řekl, že Izrael si musí v Gaze zachovat „komplexní vojenskou odpovědnost“ „v dohledné budoucnosti“.

Netanjahu řekl: „Jakmile porazíme Hamás, musíme se ujistit, že neexistuje žádný nový Hamás a že se terorismus nevrátí a jedinou silou, která je nyní schopna to zajistit, je Izrael.“

Dodal, že „musí existovat civilní vláda“, ale odmítl upřesnit, kdo si myslí, že to bude.

READ  Boris Johnson ze závodu odstoupil a nechal Rishi Sunaka na pole position

Kdo nahradí Hamás ve vládě, není jasné. Prezident Palestinské samosprávy, která spravuje Západní břeh Jordánu, řekl, že ho to nezajímá – a nechce to ani Izrael.

Netanjahu dodal: „Myslím, že vím, kdo to nemohl být – nemohli to být lidé oddaní financování terorismu a podněcování terorismu.“

Izraelský vojenský důstojník řekl NPR na začátku listopadu, že v Gaze by měla vládnout kombinace „místních a mezinárodních“ sil, ale na tuto roli se neobjevil žádný kandidát.

Pro nejnovější vývoj v tomto příběhu Poslouchejte živě Ranní vydání Nyní.

Netanjahu přirovnal situaci v Gaze ke spojenecké okupaci Německa a Japonska po druhé světové válce poté, co se vzdaly, pro administrativní a rehabilitační účely (ale takový krok Izraele by byl pravděpodobně jednostranný).

Vyzval ke „kulturní změně“ v Gaze podobné té, ke které došlo v Německu a Japonsku, když tyto země po kapitulaci spojencům přešly od autokracie k demokraciím. Dodal, že každá vláda v Gaze se musí zavázat k boji proti terorismu, nikoli k jeho financování.

Netanjahu říká, že Izrael převzal kontrolu nad nemocnicí Al-Shifa

Tento týden se izraelské síly uzavřely do nemocnice Al-Shifa ve městě Gaza, hlavní nemocnice v pásmu. Nemocnice Al-Shifa fakticky přestala fungovat kvůli pozemním bojům, nedostatku paliva a zdravotnického materiálu v důsledku toho, že Izrael zabránil většině pomoci vstoupit do Gazy.

Mnoho pacientů, lékařů a dalších civilistů zůstalo v nemocnici, i když se podmínky zhoršily.

Izrael uvedl, že Hamás má velitelské centrum pod nemocnicí Al-Shifa, což je tvrzení veřejně podporované Spojenými státy a popírané Hamasem. Izraelská armáda uvedla, že její síly našly v oblasti komplexu kromě těl dvou rukojmích i zbraně a další vybavení. Tato tvrzení však nebyla nezávisle potvrzena.

READ  Ukrajina tvrdí, že dodávka ruských raket Kalibr zasáhla při tranzitu přes Krym | konfliktní zprávy

Netanjahu řekl, že síly našly zbraně, munici, bomby a „hlavní“ velitelské centrum v nemocnici, kterou nyní Izrael podle něj převzal. Dodal, že jak se síly pohybovaly, přivezly s sebou lékaře a inkubátory, kteří mluvili arabsky.

„Myslím, že jde o nejhumánnější převzetí nemocnice, kterou převzali teroristé, v historii,“ řekl.

Ženevské konvence chrání nemocnice během války, ale záruky nejsou absolutní. Skupiny pro lidská práva nadále volají po příměří, k němuž podle Netanjahua nemůže dojít, dokud nebudou propuštěni všichni rukojmí.

Tento příběh bude aktualizován.

Rozhovor v rádiu upravila Reena Advani a produkovaly Lily Kayrouz a Shelby Hawkins.

Pro nejnovější vývoj v tomto příběhu Poslouchejte živě Ranní vydání Nyní.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *