Ázerbájdžán – Česká republika velmi vítá navýšení dodávek plynu od MZV

Ázerbájdžán – Česká republika velmi vítá navýšení dodávek plynu od MZV

Baku, Ázerbájdžán, 7. srpna. Vzhledem k tomu, že Evropská unie vyjednává s různými dodavateli energií, Česká republika velmi vítá navýšení dodávek plynu z Ázerbájdžánu, uvedlo Ministerstvo zahraničí ČR pro Trend.

„Někteří dodavatelé jsou tradiční země jako Norsko a Alžírsko, jiní jsou země hledící do budoucna jako Ázerbájdžán a Nigérie a Kongo nebo Angola. Minulý týden jsme se obrátili na Radu pro energetiku Evropské unie (TTE, ministři energetiky) ohledně pokroku dosaženého od 24. února. Pokud technicky možné, dodávky plynu z Ázerbájdžánu Vítáme možnost navýšení,“ uvedl zdroj.

Zemní plyn z Ázerbájdžánu se v současné době dostává pouze do jižních členských států EU, ale pokud někdy nastal čas na změnu toků plynu, je to správné, protože EU nahrazuje 40 procent svých dodávek plynu, poznamenal zdroj.

Ázerbájdžán je přitom podle ministerstva v posledních dvou desetiletích druhým největším dodavatelem ropy pro Českou republiku. „Azeri Light CIF oil je hlavní složkou olejové směsi v kralupské zpracovatelské rafinérii“.

Kromě spolupráce v energetice, dodalo ministerstvo, chce Česká republika „rozvinout spolupráci s Ázerbájdžánem v mnoha oblastech, včetně kultury, vzdělávání, cestovního ruchu, zdravotnictví a spolupráce v oblasti životního prostředí“.

Sledujte autora na Twitteru: @mariiakhm

READ  Připravte se na chladné počasí: Zima se blíží do Česka

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *