Astronomové pozorují na Jupiteru „jedinečné meteorologické monstrum“

Vyobrazení větrů stratosféry poblíž jižního pólu Jupitera.

Vyobrazení větrů stratosféry poblíž jižního pólu Jupitera.
obrázek: Který – který

Poprvé v historii astronomové měřili větry ve střední atmosféře Jupitera a v hlubokých vrstvách planety detekovali nečekaně rychlé tryskající proudy.

A papír Publikace v Astronomii a astrofyzice dává pojmu „polární vír“ nový význam.

Astronomové pomocí velkého milimetru / submatice Atacama (ALMA) v Chile zaznamenali rychlosti polárních paprsků pod vrcholy mraků a Nádherný, Je tam větrno? Nejrychlejší z těchto trysek se pohybuje rychlostí 1440 km / h, což je téměř pětkrát rychlejší než vítr produkovaný nejsilnějšími hurikány na Zemi.

Tyto trysky pod hlavní polární záře Jupitera (ano, Jupiter to má) řekl Thibaut Cavalli, hlavní autor studie a planetární vědec z francouzských laboratoří Astrophysic de Bordeaux, řekl: soumrak„A je to naprosto úžasné), zdá se, že jde o„ dolní ocas nadzvukových letadel, která byla viděna 900 kilometrů “. [560 miles] Nahoře, „Jak vysvětlil v e-mailu, Cavalli uvedl, že tyto proudy mohou tvořit„ obrovský hurikán s průměrem 3-4 průměrů Země a svislým dosahem 900 km, “dodává:„ Toto je v sluneční soustavě jedinečné. “

v tvrzení Cavalli, vyvinutý Evropskou jižní observatoří, popsal nově objevený objekt jako „jedinečné meteorologické zvíře“.

Není snadné měřit rychlost větru pod Jupiterovou stratosférou. Červené a bílé ikonické pásy kolem Jupiteru se obvykle používají k měření větru v horní vrstvě a polární záře planety spojené se silným větrem v horní atmosféře se používají jako referenční body. Abych byl spravedlivý, vědci dosud nebyli schopni měřit větry ve střední atmosféře Jupiteru – stratosféře.

Tato měření umožnila dvě věci: slavná kometa a velmi výkonný dalekohled.

Comet Shoemaker-Levy 9 ovlivňuje Jupiter v roce 1994.

Comet Shoemaker-Levy 9 ovlivňuje Jupiter v roce 1994.
obrázek: Který – který

Dotyčnou kometou je Shoemaker – Levy 9, která se srazila s Jupiterem v roce 1994. Srážka zanechala v atmosféře zřetelné částice, které kolem plynného obra foukaly posledních 27 let. Přítomnost těchto částic – tj. Kyanovodíku – umožnila Cavalli a jeho kolegům nahlédnout pod vrcholky mraků a měřit rychlost trysek ve stratosféře.

K objevení těchto částic použil tým 42 ze 66 antén ALMA s vysokým rozlišením, což bylo poprvé, co vědci získali tato měření ve střední atmosféře Jupiteru.

Údaje ALMA konkrétně umožnily vědcům měřit malé frekvenční změny v emisích záření částic, když větry foukaly touto částí planety. Jinými slovy, měřili Dopplerův posun. Tímto způsobem „jsme byli schopni odvodit rychlost větru stejně, jako bychom mohli odvodit rychlost projíždějícího vlaku změnou frekvence píšťalky vlaku,“ vysvětlil Vincent Hugh, planetární vědec z jihozápadního výzkumného ústavu. A spoluautor nové studie, v prohlášení ESO.

Tato měření ukázala, že větry pod soumraky poblíž pólů se pohybovaly rychlostí 895 mil za hodinu, což je více než dvojnásobná rychlost větrů obíhajících uvnitř velké červené skvrny planety. vůči Stratosférické větry byly zaznamenány na rovníku při průměrné rychlosti 600 km / h.

V horních vrstvách atmosféry byly dříve detekovány vysokorychlostní větry, ale vědci to zjistili Čím hlouběji jedete, tím pomaleji, pokud jde o rychlost větru. Nový výzkum naznačuje opak, objev, který byl pro tým úplným překvapením.

Nově objevené větry jsou rychlé, ale nejsou ani nejrychlejší ve sluneční soustavě Nejrychlejší na Jupiteru. Cavalli uvedl, že větry pozorované pod Jupiterovou polární záře jsou „dvakrát rychlejší než větry měřené v horní části mraku v Jupiteru“. Avšak „výše“ a „stále pod polární zářením ve vrstvě zvané ionosféra“ existují „hypersonické větry o rychlosti 1 až 2 kilometry za sekundu“. [0.62 to 1.24 miles per second]„Nebo 2240 až 4475 mph (3600 až 7200 km / h). Dodal, že Neptun má nejsilnější větry ve sluneční soustavě na úrovni mraků a je o 25% rychlejší než větry, které jsme měřili pod polární záře.

Tento výzkum, kromě měření větrů ve Jupiterově stratosféře, byl proveden jako důkaz koncepce podobných výzkumů pomocí nástroje Sub-Millimeter Wave Instrument (SWI) na palubě přicházející kosmické lodi. Jupiter Ice Explorer Moons (džus). Zahájení je plánováno na příští rok a bude první evropskou misí na Jupiter, jejíž příjezd se očekává přibližně za 10 let.

READ  Varianta Omicron možná zachytila ​​kus viru běžného nachlazení

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *