Raketa SpaceX se vymkla kontrole na kolizním kurzu s Měsícem | SpaceX

A SpaceX Odborníci tvrdí, že raketa je na srážkovém kurzu s Měsícem poté, co strávila téměř sedm let strkáním vesmírem.

Posilovač byl Původně vypuštěn z Floridy V únoru 2015 v rámci meziplanetární mise vyslat družici kosmického počasí na cestu dlouhou milion mil.

Ale poté, co dokončil dlouhé spalování svých motorů a vyslal Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) Deep Space Climate Observatory na cestu do Lagrangeův bod – Gravitační neutrální poloha je čtyřikrát dále od Měsíce a v přímé linii se Sluncem – Druhý stupeň rakety se stal opomíjeným.

Meteorolog Eric Berger to vysvětlil v nedávném příspěvku Ars Technica.

„Od února 2015 se tedy pohybuje na poněkud chaotické oběžné dráze,“ dodal Berger.

Vesmírní pozorovatelé věří, že raketa – asi čtyři metrické tuny „vesmírného odpadu“ – je na cestě křižovat Měsíc rychlostí asi 2,58 km/s během několika týdnů.

Bill Gray, který píše software pro sledování objektů v blízkosti Země, asteroidů, planetek a komet, uvedl, že horní fáze Falconu 9 pravděpodobně zasáhne odvrácenou stranu Měsíce, blízko rovníku, 4. března.

uvedl na nedávném blogu datový analytik Pošta Že objekt „těsně proletěl kolem Měsíce 5. ledna“, ale měl „určitý účinek 4. března“.

Toto je první nezamýšlený případ [of space junk hitting the moon] koho znám.“ dodal Gray.

Přesné místo, kam raketa zasáhne, zůstává nejasné kvůli neočekávanému účinku slunečního světla „tlačícího“ na raketu a „nejednoznačnosti měření period rotace“, což by mohlo mírně změnit její oběžnou dráhu.

Tyto neočekávané účinky jsou velmi malé. „Ale budou se hromadit mezi dneškem a 4. březnem,“ napsal Gray a dodal, že je zapotřebí více pozorování, aby se zlepšil přesný čas a místo dopadu.

Pokud jde o to, zda lze srážku vidět ze Země, Gray říká, že pravděpodobně zůstane bez povšimnutí.

„Většina Měsíce je na cestě, a i když je na přilehlé straně, účinek je dva dny po novu.“

Jonathan McDowell, astrofyzik z Harvardské univerzity, napsal, že srážka byla očekávána 4. března, ale „nešlo o nic velkého“.

Vesmírní nadšenci však věří, že tento efekt může poskytnout cenná data.

Berger věří, že událost umožní monitorování podpovrchového materiálu vyvrženého střelou, zatímco Gray říká, že „zakořenuje efekt na měsíčním povrchu“.

„Už víme, co se stane, když odpadky dopadnou na zem, nedá se z toho moc poučit,“ řekl.

READ  Nové objevy zásadně mění obraz lidské evoluce

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.