Archeologové objevili v České republice 1000 let staré lyže vyrobené ze zvířecích kostí | Chytré zprávy

Archeologové objevili v České republice 1000 let staré lyže vyrobené ze zvířecích kostí |  Chytré zprávy

Brusle byla objevena v Přerově, městě, kde protéká řeka Bekva, na východě Olomouckého kraje.
Muzeum Komenského ve Zdeňku Schenkovi / Přerov

Pod centrem města v České republice byla nalezena lyže ze zvířecích kostí. Výzkumníci z Muzeum Komenského 1000 let starý artefakt byl nalezen při vykopávkách ve sklepě ve městě. Přerov160 mil východně od Prahy.

Okamžitě vynikl kousek měkké kosti Zdeněk Schenk, archeolog z muzea. Jak říká Smithsonian V zásobníku má na jedné straně úzký „nos“ a na každém konci malou dírku. Tímto otvorem jsou provlečeny kožené pásky pro připevnění brusle k botě nebo sáňkám.

Schenck považuje místo za konec 10. nebo začátek 11. století – odhad na základě střepů keramiky pohřbených poblíž.

Během této doby, jak říká archeolog Ruth Frankow, byla tato oblast „velmi důležitou pevností“. Radio Prague International. Hrad „sloužil jako pevnost pro Polsko Statečný král BoleslavKdo obsadil Morava V té době tam umístil své vojáky.

na místě

Kostní skluz byl objeven při „výkopu“ základů domu.

Muzeum Komenského ve Zdeňku Schenkovi / Přerov

Dnes se brusle používají téměř výhradně pro sport a volný čas. Obyvatelé regionu je však před více než tisíciletími nosili, aby se v chladnějších částech roku mohli snadno orientovat ve svém okolí.

„Místo bruslení se šourají po zmrzlé hladině pomocí tyče nebo dvou,“ říká Schenk Radiu Praha. „Na saně by připevnili čepele, aby převáželi náklad přes zamrzlou vodu.“

říká Schenck Smithsonian Kostěné lední brusle jsou obvykle vyrobeny ze zvířete Metafory (dlouhé kosti, které spojují číslice s nohou nebo rukou), ale někdy jsou vyřezávané „poloměry [forearm bones] dobytek a koně.“ Nově objevená brusle patří k poslednímu typu: Schenck si myslí, že byla vyrobena z koňské čelisti.

Schenck a skate

Archeolog Zdeněk Schenk vlastní 1000 let staré saně.

Iveta Juchelková / Muzeum Komenského v Přerově

Historie lyžování sahá tisíce let zpět. Lyže vyrobené z kostí nebyly neobvyklé v Evropě, kde „byly jediným způsobem, jak někteří museli cestovat v zimě“. SmithsonianLaura Babick napsala v roce 2018.

„Brerova kostěná brusle je téměř totožná s bruslemi získanými v severní Evropě, například z Birgy ve Švédsku – velmi známého archeologického naleziště z doby Vikingů – a z Yorku v Anglii nebo Dublinu v Irsku,“ říká Schenck. NewsweekAutor: Aristos Georgiou.

Schenck se narodil v Brero. Vzpomíná na lyžování s přáteli v zamrzlém městě Pegwa Řeka, na nohou kožené boty vybavené kovovými čepelemi. Říká, že to byla „nebezpečná zábava“, na které se podíleli i jeho rodiče a prarodiče Smithsonian.

„Je to dlouhá tradice,“ dodává. Přesto se diví: „Před 1000 lety naši předkové bruslili na zamrzlé řece Pequa.“

Získejte nejnovější zprávy do vaší schránky každý týden.

READ  Zhang, Zheng vedou Čínu před Českou republikou v United Cup (aktualizováno) - Xinhua

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *