Afghánské školačky končí šestou třídu v slzách. Za vlády Talibanu jejich vzdělání skončilo

Afghánské školačky končí šestou třídu v slzách.  Za vlády Talibanu jejich vzdělání skončilo

KÁBUL, Afghánistán (AP) – Bahara Rustomová (13) absolvovala 11. prosince poslední hodinu ve škole Bibi Razia v Kábulu s vědomím, že toto je konec jejího vzdělávání. Pod vládou TalibanuJe nepravděpodobné, že by znovu vkročila do třídy.

V září 2021, měsíc poté, co se síly USA a NATO po dvou desetiletích války stáhly z Afghánistánu, Taliban oznámil, že Dívky byly zakázány Ze studia po šesté třídě.

Tento zákaz vzdělávání rozšířili na… Vysoké školy v prosinci 2022. Taliban se vzepřel celosvětovému odsouzení a varování, že omezení by pro něj bylo téměř nemožné Získejte uznání Jako legitimní vládci země.

Minulý týden zvláštní vyslankyně OSN Rosa Otunbaeva Vyjádřené znepokojení Generace afghánských dívek je každým dnem opuštěna.

Řekl to minulý týden úředník ministerstva školství Afghánské dívky všech věkových kategorií Mohou studovat v náboženských školách známých jako madrassas, které byly tradičně pouze pro chlapce. Otunbajevová ale řekla, že není jasné, zda existuje jednotný učební plán, který by umožňoval moderní témata.

Bhara se drží svého vzdělání a doma se stará o učebnice. „Promoce (od šesté třídy) znamená, že postoupíme do sedmé třídy,“ řekla. „Ale všichni naši kolegové plakali a byli jsme velmi zklamaní.“

Ve škole Baby Razia se nekonala žádná promoce pro dívky.

V jiné části Kábulu se 13letá Staish Sahibzada ptá, co ji čeká budoucnost. Je smutná, protože už nemůže chodit do školy za svými sny.

„Nemohu stát na nohou,“ řekla. „Chtěl jsem být učitelem. Ale teď nemůžu studovat a nemůžu chodit do školy.“

Analytik Muhammad Salim Baygir varoval, že vyloučení žen a dívek ze vzdělávání by bylo pro Afghánistán katastrofální. „Uvědomujeme si, že negramotní lidé nikdy nemohou být svobodní a prosperující,“ řekl.

READ  Trudeau říká, že Kanaďané jsou „vyděšení a stydí se“ z nucené integrace | Justin Trudeau

Tálibán zakázal ženám vstup na mnoho míst Veřejná prostranství A většina pracovních míst, všechny ale Omezování žen Do jejich domovů.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *