Země překonává zářijový teplotní rekord s nebývalým náskokem

První analýzy ukazují, že globální oteplování v září výrazně překonalo předchozí rekordy a dokonce i nad rámec toho, co podle vědců vypadalo jako ohromující nárůst v červenci a srpnu.

Průměrná teplota planety překonala předchozí rekord z loňského září o více než půl stupně Celsia (0,9 stupně Fahrenheita), což je největší měsíční rozdíl, jaký byl kdy pozorován.

Podle samostatných analýz dat evropských a japonských klimatologů byly teploty na celém světě minulý měsíc na úrovních blíže normálu pro červenec.

Průměrná teplota v září byla asi o 0,88 °C (1,6 °F) nad úrovněmi z let 1991-2020 – nebo asi o 1,7 °C (3,2 °F) nad normálem před industrializací a rozšířeným používáním fosilních paliv.

Zářijové údaje ukazují zrychlení trendu oteplování, které letos v létě spustilo poplašné zvonky, přičemž teplota planety dosáhla nejvyšší úrovně v moderních záznamech a možná za tisíce let.

Klimatolog Zeke Hausfather Říká se tomu zářijová vysoká teplota “Banány jsou naprosto úžasné.”

„Nikdy jsme nezaznamenali překonání rekordu něčím blízkým této hranici,“ uvedl v e-mailu Housefather, klimatický šéf platební společnosti Stripe.

Tyto odhady pocházejí z klimatických modelů, ve kterých vědci používají údaje o teplotách po celém světě k extrapolaci průměrného globálního oteplování. Tyto analýzy se staly spolehlivým doplňkem k hodnocením, která NASA a Národní úřad pro oceán a atmosféru provádějí každý měsíc, ale mají více času na přezkoumání a zpracování dat.

Údaje o teplotě odvozené z meteorologických družic Ukázalo se také, že září bylo dosud nejteplejším v historii.

READ  Severní Korea kritizuje novou japonskou bezpečnostní strategii a varuje před vojenskými opatřeními

Vědci tvrdí, že extrémní teplo je posledním příznakem změny klimatu způsobené člověkem a počasí El Niño, které se objevilo v červnu a blíží se svému vrcholu očekávanému tuto zimu. Klimatické předpovědi naznačují, že půjde o „silné“ El Niño, možná jedno z nejsilnějších El Niño, jaké kdy bylo pozorováno.

Je známo, že jev El Niño způsobuje kromě globálního oteplování v důsledku globálního oteplování a spalování fosilních paliv také zvýšení globální teploty o několik desetin stupně Celsia. Vody v Tichém oceánu, které jsou teplejší než normálně, naznačují přítomnost El Niño, kde vzory větru nad tropy umožňují teplu uloženému v hlubších úrovních oceánu, aby se dostalo na povrch a uvolnilo se do atmosféry.

Planeta je letos znatelně teplejší, než když v letech 2015 a 2016 zasáhl poslední velký El Niño. Není to jen Tichý oceán, který se nezvykle oteplil, protože se letos v létě po celém světě rozvinuly mořské vlny veder. Globální teploty vzduchu dosáhly rekordních hodnot za poslední dva měsíce po sobě.

Vědci tvrdí, že bezprecedentní nárůst globálních teplot zvýšil šance na brutální vlny veder a smrtící záplavy, které v posledních týdnech a měsících sužovaly planetu.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *