Zdá se, že Čína buduje přistávací dráhu na sporném ostrově v Jihočínském moři

Zdá se, že Čína buduje přistávací dráhu na sporném ostrově v Jihočínském moři

PEKING (AP) – Podle satelitních snímků analyzovaných agenturou Associated Press se zdá, že Čína buduje přistávací dráhu na sporném ostrově v Jihočínském moři, na který si činí nárok také Vietnam a Tchaj-wan.

Práce na ostrově Triton ve skupině Paracel odráží výstavbu sedmi umělých ostrovů ve skupině Spratly na východě, které byly vybaveny přistávacími dráhami, doky a vojenskými systémy, i když se v současné době zdají být mnohem skromnější.

Čína si nárokuje téměř celé Jihočínské moře za své, popírá nároky ostatních a vzdoruje mezinárodnímu rozhodnutí, které její tvrzení znehodnocuje.

Satelitní snímky z Planet Labs PBC analyzované agenturou Associated Press ukazují stavební práce na přistávací dráze, která se poprvé objevila na začátku srpna. Dráha, jak je v současné době plánováno, bude mít více než 600 metrů (2000 stop) na délku, dostatečně dlouhá, aby se do ní vešly vrtulníky a drony, ale ne stíhačky nebo bombardéry.

Je také vidět velké množství kolejí pro vozidla procházející většinou ostrova, spolu s tím, co vypadá jako kontejnery a stavební zařízení.

Triton je jedním z hlavních ostrovů skupiny Paracel, který se nachází přibližně ve stejné vzdálenosti od pobřeží Vietnamu a čínské ostrovní provincie Hainan.

Spojené státy nezaujmou žádný postoj k nárokům na suverenitu, ale pravidelně vysílají námořní plavidla na „operace za svobodu plavby“ poblíž ostrovů kontrolovaných Čínou. Triton byl zaměřen na jednu z těchto misí v roce 2018.

Čína má na ostrově už léta malý přístav a budovy, spolu s heliportem a radarovým polem. Dvě velká pole na ostrově mají hvězdu z čínské vlajky a srp a kladivo představující vládnoucí komunistickou stranu.

Čína odmítla poskytnout podrobnosti o svých pracích na budování ostrovů kromě toho, že uvedla, že jejich cílem je pomoci bezpečnosti globální navigace. Odmítla nařčení, že militarizuje životně důležitou vodní cestu, kterou ročně prochází obchod v odhadované výši 5 bilionů dolarů, a tvrdí, že má právo dělat si na svém suverénním území, co chce.

READ  Rishi Sunak oznámil oficiální nabídku na britského premiéra

Čína zajala všechny Paracels z Vietnamu v krátkém námořním sporu v roce 1974.

___

Spisovatel Associated Press Jon Gambrell přispěl k této zprávě z Dubaje ve Spojených arabských emirátech.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *