Čeští vědci pomáhají udržitelné produkci manga v Kambodži

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně pomáhají udržitelné produkci manga v kambodžské oblasti Kampong Spu. S pomocí českých znalostí začali tamní výrobci vyrábět sušičky ovoce na solární pohon. To je velmi důležité, protože většina úrody manga přišla vniveč kvůli předčasnému zpracování místními obyvateli. S novými sušičkami se místní farmáři lépe vyrovnají s vyšší produkcí.

Obrázek: Mentální univerzita

Peter Nemek z Ústavu lesní botaniky, dentrologie a geologické biologie Mendelssohnovy Lesnické fakulty popsal, jak rychle tropické ovoce hnije. „Místní ho proto musí prodávat za relativně nízkou cenu nebo nechat hnít. Sušení tohoto ovoce jim tedy velmi pomůže. Znamená to pro ně stabilnější přísun pro vlastní spotřebu a prodej.

Čeští vědci již proškolili farmáře o zpracování manga, balení a prodeji ovoce na tuzemských i zahraničních trzích. S myšlenkou fair trade pomáhají i sušičky. „Většina exportu je ve formě čerstvého manga, tedy bez přidané hodnoty,“ řekl Němec. „Pak se například kambodžské mango levně prodává do sousedního Vietnamu, kde se dále zpracovává na různé produkty prodávané za vyšší ceny, takže přidaná hodnota není v Kambodži, ale v jiné zemi.

Zdroj: brnodaily.com

READ  Dva členové Klubu českého dědictví Papežský veletrh | Sociální

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.