Velvyslanec se setkal s ministrem dopravy

Velvyslanec se setkal s ministrem dopravy

Dne 30. října 2023 jednal velvyslanec Peter Štěpánek s iráckým ministrem dopravy Razzaqem Mahbasem Al-Saadawim.

Ministr dopravy Razzaq Mahbas Al-Saadawi přijal velvyslance a obchodního poradce ČR ve své ministerské kanceláři 30. října 2023. Obě strany jednaly o možnostech účasti českých firem na nových dopravních projektech v Iráku. Česká republika se tradičně zajímá o oblasti veřejné dopravy, železničních projektů a řízení dopravy (IT a řešení smart city).

V současné době se v Iráku připravuje projekt eurasijského koridoru v hodnotě 17 miliard USD – často nazývaný v místních médiích jako „cesta rozvoje“ nebo „suchý kanál“. Jde o 1200 kilometrů dlouhý projekt vysokorychlostní železnice a paralelní dálnice, která má spojit nově vybudovaný velký přístav Al-Faw v Perském zálivu s Tureckem. Projekt rozvojové silnice bude podle ministra oficiálně zahájen v roce 2024. Koridor se stane základem pro další budoucí rozvojové projekty v Iráku.

Silniční vozidla a „ostatní dopravní prostředky“ patří tradičně mezi největší exportní zboží z ČR do Iráku. V roce 2022 vyvezla Česká republika do Iráku pozemní vozidla v hodnotě 117 milionů USD.

Zpracoval: pan Roman Plevac, Velvyslanectví ČR v Bagdádu

READ  bne IntelliNews - Rusko a Německo de facto přerušily diplomatické vztahy

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *