Na odlehlých ostrovech Chatham na Novém Zélandu zahynulo při hromadném uvíznutí 500 pilotních velrybCNN

Podle záchranných týmů a ochránců přírody zemřely stovky pilotních velryb poté, co uvízly v blízkosti vod zamořených žraloky na vzdáleném ostrovním řetězci v jižním Pacifiku.

Novozélandské ministerstvo ochrany CNN sdělilo, že téměř 500 velryb bylo smeteno na Chathamských ostrovech, 840 kilometrů (520 mil) východně od hlavního Jižního ostrova, ve dvou samostatných hromadných událostech, které obyvatelé o víkendu oznámili.

Dave Lundquist, námořní technický poradce ministerstva, řekl, že se nesnaží dostat z vody uvízlé velryby v oblasti kvůli riziku žraločích útoků jak na lidi, tak na velryby. Řekl, že přeživší velryby byly zabity, aby se zabránilo dalšímu utrpení.

„Toto rozhodnutí nebylo přijato na lehkou váhu, ale v případech, jako je tento, je to nejlepší možnost,“ řekl Lundquist.

Většina pilotních velryb již zemřela, když dorazily na břeh, a přeživší byli ve špatném zdravotním stavu, řekl Darren Grover, generální manažer záchranné organizace Project Jonah.

„Mít takové množství velryb na jednom místě je neobvyklé, ale rozhodně neslýchané,“ řekl.

Kromě nebezpečí, které představovali žraloci, bylo pro záchranné týmy „téměř nemožné“ cestovat na Chathamské ostrovy v krátké době, řekl, což komplikuje záchranu velryb.

Incident s hromadnou kriminalitou přichází o necelý měsíc později U pobřeží Tasmánie zahynulo 200 pilotních velryb v Austrálii.

Je běžné, že piloti uvíznou, ale jejich chování je podle ministerstva pro ochranu přírody špatně pochopeno. Většina vědců se domnívá, že jednotlivé velryby putují, protože jsou nemocné a blíží se konec jejich normální délky života.

Chathamské ostrovy, které jsou domovem asi 600 lidí, patří mezi tři nejlepší „uvízlé hotspoty“ na Novém Zélandu. V roce 1918 zažilo souostroví podle ministerstva největší zaznamenané uvíznutí v zemi s asi 1000 velrybami piloty.

READ  Kanaďané hlasují ve volbách, které by Trudeauova premiéra mohly stát

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *