Vědci nedokážou záhadnou galaxii vysvětlit

Vědci nedokážou záhadnou galaxii vysvětlit

Napsal April Ryder | zveřejněno

Astronomové objevili ve vesmíru novou trpasličí galaxii, která nebyla objevena po generace kvůli jejímu podivnému složení a slabému vzhledu. Malá galaxie byla pojmenována Nube (nebo „mrak“ ve španělštině).

V rámci astronomů je trpasličí galaxie téměř neviditelná a nelze ji vysvětlit současným chápáním vesmíru. Ve skutečnosti je tak slabá, že výzkumníci dosud nebyli schopni určit přesnou polohu galaxie.

Nově objevená trpasličí galaxie byla popsána ve studii zveřejněné v lednu 2024 jako „difúzní“ hmota, což znamená, že hvězdy tvořící kupu jsou tak široce rozprostřeny, že galaxie téměř nevyzařuje žádné světlo.

Až dosud vědecké poznatky o tom, jak se galaxie staví, říkají, že ve středu galaxie by měla být větší koncentrace světla a mělo by slábnout, čím dále se od středu díváte.

V rámci astronomů je trpasličí galaxie téměř neviditelná a nelze ji vysvětlit současným chápáním vesmíru.

Uprostřed formace musí být jasné nebeské těleso, které poskytne potřebnou gravitaci k udržení galaxie pohromadě, což může vysvětlovat, proč je Nube 10krát širší, než by podle vědy „měla“ být. Trpasličí galaxie je také 10krát tmavší, než se očekávalo od galaxie této velikosti.

„S našimi současnými znalostmi nechápeme, jak by galaxie s tak extrémními vlastnostmi mohla existovat,“ řekla vedoucí astrofyzička studie Mireya Montesová. Mireia Montes zasvětila velkou část svého života studiu vesmíru na Ústavu astrofyziky na Kanárských ostrovech.

K objevu nové trpasličí galaxie došlo, když Montes a její tým znovu analyzovali některá stará data shromážděná Sloan Digital Sky Survey. Sloan Digital Sky Survey je velmi podrobná astronomická databáze naší noční oblohy.

Ve skutečnosti je tak slabá, že výzkumníci dosud nebyli schopni určit přesnou polohu galaxie.

Při procházení historických dat byla zjištěna nekonzistence. Po bližším pohledu na anomálii vícebarevným zobrazovacím dalekohledem byli vědci schopni definitivně klasifikovat anomálii jako trpasličí galaxii, i když se vzpírá některým zavedeným pravidlům stanoveným astronomickou vědou.

READ  Raketa SpaceX se vymkla kontrole na kolizním kurzu s Měsícem | SpaceX

Ačkoli přesnou polohu trpasličí galaxie ve vesmíru nelze ve skutečnosti určit kvůli jejímu slabému vzhledu, výzkumníci shromáždili dostatek informací, aby potvrdili, že anomálie může být asi 300 milionů světelných let daleko od Mléčné dráhy, což je asi třetina velikosti naší galaxii. galaxie.

Vědci při pozorování Nobbyho struktury nemohou přesvědčivě vysvětlit, jak je trpasličí galaxie držena pohromadě. S tak malou hmotou v jejím středu by si člověk mohl myslet, že nebude generována dostatečná gravitace k udržení struktury galaxie, ale Nobby tam přesto je.

„S našimi současnými znalostmi nechápeme, jak by mohla existovat galaxie s tak extrémními vlastnostmi.“

Mireya Montesová, hlavní astrofyzička studie

Astronomové obvykle vysvětlují Nobiho gravitační anomálii přítomností temné hmoty. Temná hmota je velmi záhadný typ hmoty, o níž se předpokládá, že tvoří asi 27 % hmoty známého vesmíru. Současné chápání temné hmoty však naznačuje, že v trpasličí galaxii jí není dostatek k vysvětlení jejích neobvyklých vlastností.

Ať už je důvod pro Nobbyho podivné vlastnosti jakýkoli, astronomové nyní hledají další trpasličí galaxie s podobnou strukturou. Nalezení dalších galaxií, jako je Nube, pomůže rozšířit současné chápání a otevře nové obzory pro budoucnost astronomických studií.

zdroj: Astronomie a astrofyzika


You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *