Argentinský prokurátor požaduje 12letý trest vězení pro viceprezidentku Kirchnerovou

Argentinský prokurátor požaduje 12letý trest vězení pro viceprezidentku Kirchnerovou

BUENOS AIRES (Reuters) – Argentinský federální prokurátor v pondělí požádal o 12letý trest vězení pro Cristinu Fernandez de Kirchner, bývalou prezidentku a současnou viceprezidentku země, za obvinění z korupce související s veřejně prospěšnými pracemi.

Generální prokurátor Diego Luciani obvinil Fernandeze de Kirchnera, stále vlivného hlasu levého křídla vládnoucí peronistické strany, z podvádění státu a ze zapojení do plánu přesměrování veřejných prostředků během prezidentování v letech 2007 až 2015.

Verdikt bude podle místních médií znám během několika měsíců, ačkoli Fernandez de Kirchner se může proti rozsudku odvolat k vyšším soudům, což může trvat roky, než vynese konečný verdikt.

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

„Toto je pravděpodobně největší korupční manévr, jaký kdy země zažila,“ řekl Luciani na obranu rozsudku, který v jihoamerické zemi vyvolal nové politické napětí.

Fernandez de Kirchner, která svědčila u soudu v roce 2019, na Twitteru uvedla, že čelí „mediálnímu soudnímu komandu smrti“ a „ne ústavnímu soudu“.

Bývalá prezidentka dodala, že nedostala příležitost vypovídat o nových prvcích v případu a svou obhajobu představí v úterý na sociálních sítích.

Argentinský prezident Alberto Fernandez rozhodnutí na Twitteru odsoudil a v prohlášení označil rozhodnutí za případ soudního pronásledování.

„Žádný z činů připisovaných bývalému prezidentovi nebyl prokázán,“ stojí v prohlášení.

Generální prokurátor také požádal, aby byl Fernandez de Kirchner doživotně zakázán zastávat veřejné funkce.

A místní televize později v pondělí ukázala, že místní policie rozehnala desítky demonstrantů před Kirchnerovým domem v hlavním městě Buenos Aires v táborech proti a na podporu žádosti žalobce.

Vyšetřování se snaží zjistit, zda ona a další úředníci v její administrativě upřednostňovali společnosti vlastněné podnikatelem Lazarem Baezem v nabídkových řízeních na desítky veřejných prací v jižní oblasti Patagonie, z nichž mnohé byly předražené nebo neúplné.

READ  Severní Korea uvedla, že japonský premiér navrhl uspořádání summitu s Kim Čong-unem

Mnozí odborníci pochybují, že by se údajně převedený kapitál vrátil do rukou Kirchnerových přes jejich firmy.

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Další zprávy Nicholas Misculin a Jorge Otaola; Střih Margarita Choi, Stephen Coates a Sam Holmes

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *