„Tohle je pro dinosaury“: Jak svět reagoval na úspěšnou havárii asteroidu NASA | prostor

„Tohle je pro dinosaury“: Jak svět reagoval na úspěšnou havárii asteroidu NASA |  prostor

Havárie kosmické lodi je pro jednou důvodem k oslavě. Úterní mise Dart (Double Asteroid Redirection Test) byla vůbec prvním lidským pokusem o přesun asteroidu do vesmíru.

Vědci v NASA Univerzita Johnse Hopkinse v úterý tleskala a objímala se poté, co šipka velikosti prodejního automatu úspěšně narazila do Dimorphosu, asteroidu o velikosti fotbalového hřiště, který pro Zemi nepředstavuje žádnou hrozbu.

Polní den měli i online diváci a nadšenci do astronomie. Uživatel Twitteru si vytvořil účet s uživatelským jménem „DART the asteroid Slayer“ a cvrlikání: „Chystám se zničit celý život tohoto asteroidu.“ A později: „To je pro dinosaura.“

O pomstě dinosaurům bylo mnoho dalších vtipů:

Právě jsme plácli do asteroidu, lidé -1 dinosauři -0

– Hasanbe (@hasanthehun) 26. září 2022

Jiní bagatelizovali sebezničení kosmické lodi:

Pokud může DART havarovat a explodovat, zatímco je užitečný v astronomii, mohu také

– Chad Bobek (@Astro_Chad) 26. září 2022

„Ne, tohle není filmová zápletka,“ řekl Bill Nelson, administrátor NASA. Cvrlikání Pondělí uznává fiktivní prequel mise jako metaforu ze sci-fi filmů. Namísto výbuchu Dimorphosu bylo cílem agentury, aby ho srážka rozmetala – technika známá jako kinetický efekt.

Vědci nyní chtějí potvrdit, že srážka změnila dráhu asteroidu. NASA očekává, že oběžná dráha Demorphosu kolem většího asteroidu – Didymos, který má průměr 780 metrů – byla zkrácena asi o 1 %, tedy asi o 10 minut.

Úspěšná demonstrace planetární obrany byla viditelná ze Země, včetně jihoafrické astronomické observatoře a ATLAS (Asteroid Terrestrial Collision Last Alert System) na Havaji.

Dart byl vypuštěn loni v listopadu a posledních 10 měsíců strávil létáním ve vesmíru.

Petr Calmusklimatolog NASA, vypíchnut „Bylo by skvělé, kdyby NASA testovala schopnost vychýlit dráhu asteroidu nebo komety, pokud je to nutné,“ ale na rozdíl od filmu Nedívej se nahoru „skutečným, jasným a současným nebezpečím pro lidstvo je samozřejmě kolaps Země v důsledku spálení. fosilní paliva.“

READ  Studie zjistila, že nové varianty SARS-CoV-2 jsou částečně rezistentní na infekci vyvolanou vakcínou a imunitu

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *