Spojené státy tvrdí, že zmařily údajné spiknutí s cílem zavraždit sikhského aktivistu v New Yorku

Spojené státy tvrdí, že zmařily údajné spiknutí s cílem zavraždit sikhského aktivistu v New Yorku
  • Napsal Phil McCausland
  • BBC News, New York

zdroj obrázku, Ministerstvo spravedlnosti USA

Komentář k fotce,

Kopie obžaloby s údajnou první splátkou vraždy za účelem pronájmu

Spojené státy uvedly, že zmařily údajné spiknutí s cílem zavraždit amerického občana v New Yorku, který obhajoval zřízení odtrženého sikhského státu.

Nikhil Gupta, indický občan, je obviněn z pokusu najmout nájemného vraha za 100 000 dolarů (79 000 liber) v hotovosti.

Prokurátoři uvedli, že vrah byl ve skutečnosti tajný federální agent.

Pan Gupta (52) je vězněn v České republice a čeká na vydání. Za obvinění hrozí až 20 let vězení.

Údajně to řídil indický vládní úředník, který nebyl v obžalobě jmenován ani obviněn.

Bílý dům uvedl, že na nejvyšších úrovních upozornil na údajné spiknutí s Indií a tamní představitelé reagovali „překvapením a znepokojením“.

Vysoký představitel administrativy uvedl, že obvinění z vraždy za účelem pronájmu natolik znepokojilo prezidenta Joea Bidena, že vyslal do Indie přední představitele amerických zpravodajských služeb – ředitele CIA Williama Burnse a ředitelku National Intelligence Avril Hainesovou – do Indie, aby promluvili s tamními úředníky.

Indická vláda mezitím uvedla, že provádí vyšetřování, a vytvořila vyšetřovací výbor na vysoké úrovni, který má „řešit bezpečnostní obavy, na které upozornila americká vláda“.

Zatímco žalobci neuvedli cíl, americká média uvedla, že to byl Gurpatwant Singh Pannun, dvojí americko-kanadský občan a člen sikhské aktivistické skupiny se sídlem v USA.

„Je Indie připravena čelit následkům používání nadnárodního terorismu?“ zeptal se. Bannon promluvil s BBC Asian Network o údajném spiknutí.

Dodal, že si je jistý, že se mě kdokoli „pokouší zabít nebo zavraždit – ať už to jsou indičtí diplomaté, nebo z indického RAW týmu“. [Research and Analysis Wing intelligence] „Zákazníci – budou čelit zákonu.“

Indie označila Bannona za teroristu, což Bannon popírá.

Indie tvrdí, že zemi opakovaně vyhrožuje. Ale pan Bannon říká, že je aktivista, který věří pouze v hnutí Khalistan.

zdroj obrázku, Getty Images

Komentář k fotce,

Gurpatwant Singh Bannun byl v amerických médiích označen za cíl údajného spiknutí

Sikhové jsou náboženská menšina, která tvoří asi 2 % indické populace. Některé skupiny dlouho volaly po vytvoření samostatné vlasti pro Sikhy zvané Khalistan.

Tyto hovory dosáhly svého vrcholu v Indii v 80. letech 20. století ozbrojeným povstáním, které bylo později potlačeno a zabilo tisíce lidí. Nicméně příznivci v sikhské diaspoře nadále obhajovali Khalistan.

Hnutí již není v Indii prominentní, protože většina hlavních politických stran, včetně Paňdžábu, je proti takovým výzvám.

Trudeau řekl, že středeční obžaloba podtrhuje nutnost, aby Indie brala toto obvinění vážně.

Zaměstnanec indické vlády naverboval pana Guptu v květnu, uvedli žalobci a dodali, že se setkali v Dillí, aby prodiskutovali možnou vraždu.

„Zasáhneme všechny naše cíle,“ napsal údajně pan Gupta v textové zprávě úředníkovi.

Obžaloba tvrdí, že pan Gupta navrhl vydávat se za agenta cíle, aby ho mohl „nalákat“. [him] „Na místo, kde by mohl být snadněji popraven.“

Říká, že měl v úmyslu potkat nájemného vraha v New Yorku. Místo toho byl představen tajnému strážci zákona, který mu řekl, že vraždu provede za 100 000 dolarů.

Žalobci uvedli, že Gupta 9. června prostřednictvím svého poradce zaplatil předem 15 000 dolarů a obžaloba obsahuje jasný obrázek této platby.

Později toho měsíce byl zatčen v České republice, kde čeká na vydání do Spojených států.

Cílem byl také spolupracovník Hardeepa Singha Nigara, vůdce hnutí za nezávislost Sikhů, kterého v červnu v Kanadě zabil maskovaný střelec.

Krátce po vraždě pana Najjara dostal pan Gupta údajně od indického úředníka video, na kterém bylo vidět „zakrvácené tělo pana Najjara v jeho autě“.

Indický úředník pak poslal adresu cíle panu Guptovi, říká obžaloba.

Video vysvětlení,

Sledujte: Trudeau obviňuje Indii ze zabití kanadského sikha

READ  Nálada české ekonomiky v březnu vzrostla

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *