Spojené státy a Vietnam během Bidenovy návštěvy posílí vztahy se zaměřením na Čínu

Spojené státy a Vietnam během Bidenovy návštěvy posílí vztahy se zaměřením na Čínu

Napsali Nandita Bose a Francisco Guarasio

NAÍ DILLÍ/HANOJ, 10. září (Reuters) – Americký prezident Joe Biden navštíví v neděli vietnamské hlavní město, kde se očekává, že se obě země prohlásí za strategické partnery, protože Spojené státy se snaží posouvat dodavatelské řetězce z Číny a obou zemí. země, aby se pokusily čelit vojenskému a diplomatickému vlivu Pekingu v Asii.

Biden dorazí do prezidentského paláce v neděli odpoledne, aby přijal oficiální přijetí od generálního tajemníka komunistické strany Nguyena Phu Tronga, nejmocnějšího vietnamského vůdce, a poté odcestuje do stranického ústředí, kde se oba setkají a poté učiní veřejná prohlášení.

Návštěva přichází ve světle růstu obchodních a investičních vztahů mezi oběma zeměmi a eskalace dlouhodobého regionálního sporu mezi Vietnamem a Čínou v Jihočínském moři. Vietnam jmenoval čtyři další země jako „komplexní strategické partnery“, což je označení očekávané Spojenými státy: Čína, Rusko, Indie a Jižní Korea.

Vzhledem k rostoucímu významu Vietnamu jako destinace pro výměnu přátel pro americké technologické společnosti se v pondělí očekává, že se manažeři společností Google, Intel, Amcor, Marvell, Globalfoundries a Boeing setkají v Hanoji s vietnamskými technologickými manažery a americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem.

Vietnamský export do Spojených států loni vzrostl o 13,6 % na 109,39 miliardy dolarů, v čele s dodávkami oblečení, obuvi, chytrých telefonů, elektroniky a dřevěného nábytku.

Bidenova návštěva přichází téměř 50 let po skončení hluboce nepopulární války ve Vietnamu mezi sovětskou komunistickou vládou v Severním Vietnamu a režimem podporovaným USA v Jižním Vietnamu.

Americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan tento týden novinářům řekl, že to představuje „skvělý krok k posílení našich diplomatických vztahů“ a odráží „vůdčí roli“, kterou bude Vietnam hrát v partnerství USA v indicko-pacifickém regionu.

„Spojené státy a Vietnam po celá desetiletí pracovaly na překonání sdíleného, ​​bolestného dědictví vietnamské války a pracovaly bok po boku na podpoře usmíření, přičemž naši členové a veteráni osvětlovali cestu,“ řekl.

READ  Návštěvníci sesterského města dostanou velkou prohlídku | Zprávy

Washington se snaží pozvednout vztahy s Hanojí na „strategické“ partnerství z partnerství, které bylo v posledním desetiletí popisováno jako „komplexní“. Vietnam byl opatrný vzhledem k riziku, že si znepřátelí Čínu, svého obřího souseda, který dodává klíčové vstupy do jeho životně důležitého exportního obchodu, nebo Rusko, dalšího tradičního partnera.

Vietnam jedná s několika dalšími zeměmi o modernizaci a rozšíření svého ruského arzenálu, včetně České republiky, a nedávno se zúčastnil několika schůzek o obraně na vysoké úrovni s vysokými ruskými představiteli.

Minulý týden americký vládní panel obvinil Vietnam z omezování náboženských svobod a uvedl, že země je na „podobné cestě jako Čína, pokud jde o její regulaci a kontrolu náboženství“. Heather Timmons a Chizuo Nomiyama)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *