Skotští šampioni by se mohli stát „legendami“ minulosti – sportem

Kieran Canning (AFP)

Glasgow, Velká Británie ●
Pátek 4. června 2021

2021-06-04
11:45

6281d9f905b49edfeb97b8e90304ec2f
2
Sportovní
Skotsko, Euro 2020, fotbal, fotbal
volný, uvolnit

Po 23 letech divočiny v mezinárodním fotbalu je Skotsko zpět na významném turnaji a má na Euro 2020 více historie, protože muži Steva Clarka chtějí vůbec poprvé přemístit svou zemi kolem skupinové fáze.

Atraktivní Skotové se ve svém úvodním zápase proti České republice 14. června vydali dlouhou a obtížnou cestou zpět v Hampdenu domů.

Po porážce Izraele a Srbska byly zapotřebí pokuty poté, co strana Alexa McLeisha získala díky účinkům v Lize národů v play-off trhlinu.

McLeish byl pryč, když přišlo play-off, a byl vynechán po trapné porážce 3: 0 v Kazachstánu v březnu 2019 ve svém prvním řádném kvalifikačním zápase – posledním skokovém poklesu Skotska od doby, kdy byli. Pravidelní hráči na hlavních turnajích.

Dokonce ani v těch dobách se velcí hráči jako Kenny Dalglish, Graeme Souness a Dennis Law nedokázali dostat přes blues do skupinové fáze.

Nový, shovívavější formát, který vylučuje pouze osm z 24 týmů ze skupinové fáze, však poskytuje jemnější cestu do vyřazovací fáze.

Úspěch Clarka, jak ostatní váhají, bude do značné míry záviset na úvodním zápase proti Čechům s náročnějšími úkoly proti starým nepřátelům Anglii ve Wembley a Chorvatsku, kteří dosáhli příštího mistrovství světa.

Ale v jádru klíčových hráčů, kteří důsledně hrají na vysoké úrovni v Premier League, panuje tichá důvěra.

Kapitán Andy Robertson hrál v posledních letech klíčovou roli ve vítězstvích Liverpoolu v Premier League a Lize mistrů, zatímco fantastická období měli také Kieran Tierney z Arsenalu, záložník Manchesteru United Scott McTominay a John McGinn z Aston Villa.

READ  Barcelonský prezidentský kandidát má zájem o trenéra Arsenalu Mikela Artetu - pondělní noviny | fotbalové novinky

„Nemá smysl jít, pokud tam půjdeme jen proto, abychom spočítali čísla,“ řekl Clark, když oznámil svůj 26členný tým.

„Když chlapci vyhráli zápas v Srbsku, všichni chlapci se stali hrdiny přes noc. Pokud se nám podaří vystoupit ze skupinových fází, mohou se z nich stát legendy, proč se o to nesnažit?“

Clarke musel být kreativní při přeměně Skotska z potrhané strany v Kazachstánu na stranu, která prošla devíti neporaženými hrami a vyvrcholila slavnou nocí v Bělehradě v listopadu, kdy byla zajištěna kvalifikace.

Tierney, levý bek, byl zvyklý na levou stranu tří obran, aby ho a Robertsona postavili na stejnou stranu a skryli nedostatek vynikajícího středního zadního hráče.

Che Adams, Lyndon Dykes z Queens Park Rangers v Southamptonu, byli díky svému skotskému dědictví naturalizováni, aby nahradili nedostatek skutečných útočníků.

Ale mají požehnání možnostmi ve středu pole, v pořadí je Chelsea Billy Gilmore za McTominayem, McCainem, Southamptonským Stuartem Armstrongem a keltským duem Callum McGregor a Ryan Christie.

Skotská vládní omezení týkající se koronaviru znamenají, že Hampden od listopadu 2019 neuspořádá shromáždění, ale otevře se dveře 12 000 šťastným držitelům vstupenek na zápasy proti České republice a Chorvatsku.

„Bylo by skvělé mít tu tartanovou armádu,“ dodal Clark. „Ne v celých počtech, ale v dostatečných počtech, což jsem si jist, že by bylo dost vysoké.“

Mezi dvěma zápasy v Hampdenu cestuje Skotsko do Londýna v naději, že šokuje jejich návrat do velké doby proti Anglii.

Více než dvě desetiletí bolesti by pro tartanskou armádu zmizelo za jednu noc, kdyby se tři lvi vlasti pokořili.

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *