SAE zachytí a zničí 3 „nepřátelské“ drony

Dronům se podařilo proniknout do vzdušného prostoru Emirátů, ale byly zničeny daleko od obydlených oblastí, uvedlo ministerstvo na Twitteru.

Komu drony patří, není jasné. Jemenští povstalci Houthi podporovaní Íránem, možný viník, se k odpovědnosti nepřihlásili.

Spojené arabské emiráty jsou členem koalice vedené Saúdskou Arábií, která je ve válce s Húsíy od roku 2015. Koalice bojuje za obnovení mezinárodně uznávané vlády Jemenu poté, co ji svrhly síly Húsíů, které nyní ovládají velkou část země.

V roce 2019 SAE stáhly většinu svých vojáků z Jemenu poté, co soukromě usoudily, že válku nelze vyhrát. Kampaň nedokázala rozdrtit rebely a vyžádala si obrovskou humanitární daň.

Spojené arabské emiráty se do značné míry vyhýbaly palebné linii a Húsíové se až donedávna místo toho rozhodli zaútočit na Saúdskou Arábii. Húsíové zahájili sérii útoků na Emiráty, počínaje náletem bezpilotních letounů 17. ledna, který zabil tři zahraniční pracovníky v hlavním městě Abú Zabí. Koalice vedená Saúdskou Arábií odpověděla týdenní ofenzivou, která zabila desítky lidí a vyřadila internet.

V posledních dnechSíly Houthiů vypustily několik balistických střel namířených na síly USA a SAE v zemi – včetně jeden útok který přišel během historické návštěvy izraelského prezidenta Isaaca Herzoga v zemi. Rakety odpálené při těchto útocích byly zachyceny systémy protiraketové obrany Patriot rozmístěnými v USA a neměly žádné následky.

V úterý americký ministr obrany Lloyd Austin řekl korunnímu princi v Abú Zabí Sheikhu Mohammedu Bin Zayedovi, že USA nasadí stíhačky páté generace na pomoc proti hrozbě Houthiů. Tento krok SAE uvítaly.

Spojené arabské emiráty také lobovaly ve Spojených státech, aby přetvořily Húsíové na zahraniční teroristickou organizaci, o čemž americký prezident Joe Biden řekl, že je „v úvaze“.

READ  Sopka Svatý Vincenc: Úsilí o evakuaci mraků hustého popela na karibském ostrově Svatý Vincenc a Grenadiny

Lednové útoky překvapily obyvatele SAE. Abu Dhabi bylo opakovaně hodnoceno jako jedno z nejbezpečnějších měst na světě. SAE po celá desetiletí odrážely turbulence v regionu zmítaném krizí a přitahovaly miliony emigrantů a velké objemy zahraničních investic.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *