Rukojmí Hamásu jsou po návratu roztrhány konkurenčními emocemi

Rukojmí Hamásu jsou po návratu roztrhány konkurenčními emocemi

Tel Aviv – Smutek a radost.

To jsou jen dvě ze složitých a někdy protichůdných emocí, které zažijí rukojmí Hamásu a jejich rodiny, když se vynoří z 50denního zajetí v pásmu Gazy, říká odborník.

Radost byla nezaměnitelná emoce zachycená na prvních fotografiích osvobozených rukojmích, když se tento víkend znovu setkali s rodinou. V pátek bylo propuštěno 24 rukojmích a 17 dalších bylo propuštěno v sobotu v rámci čtyřdenní dohody o příměří.

V jednom klipu lze vidět Ohada Mandera Zakriho, který oslavil své deváté narozeniny jako rukojmí v Gaze, jak běží do otcovy náruče na videu zveřejněném na Facebook.

Na další fotografii je Doron Kats Asher a její dvě malé dcery, Aviv (2 roky) a Raz (4 roky), vidět v prvních chvílích s otcem a manželem Yoni Asherem.

Všichni tři se pevně objímají.

„Teď se sen stal skutečností, jsme zpátky doma. Brzy pojedeme domů,“ říká Uni Asher s úsměvem.

„jsi šťastný?“ Ptá se rozkošných dívek, když líbá svou ženu na rameno.

Neil Greenberg, psychiatr a odborník na rukojmí, řekl, že může být obtížné znovu identifikovat dětské rukojmí.

„Nejdůležitější pro děti není jen to, co se jim stalo, ale způsob, jakým je dospělí v životě přijímají a řídí,“ řekl a dodal, že je důležité „udržet je stabilní a dát jim víc.“ „Mají příležitost se vyjádřit a doufáme, že je uklidníme.“

Návrat do jiného světa

Sharon Lifshitz, jejíž matka Yocheved Lifshitz (85) byla propuštěna v říjnu, říká, že zotavování rodiny bude pravděpodobně dlouhé a komplikované.

„Dům mých rodičů, kde žili mnoho let, vyhořel do základů – a nezbylo z něj nic,“ řekla NBC Sharon Lifshitzová, jejíž otec a Yochevedův manžel Oded je podle všeho stále držen jako rukojmí. Novinky v rozhovoru. „Neví, jestli je její manžel živý nebo mrtvý.“

READ  Peru posílá vojáky na chilskou hranici, kde uvízly stovky lidí | Zprávy o přistěhovalectví

Yocheved a Oded Lifshitz byli celoživotní míroví aktivisté a obyvatelé Nir Oz, kibucu asi míli od Gazy, který byl obsazen bojovníky Hamasu, kteří zabili nebo unesli asi čtvrtinu jeho populace. Obyvatelé. Mnoho přeživších z těchto komunit poblíž Gazy se šest týdnů po útoku ze 7. října nevrátilo do svých zničených domovů.

Yocheved Lifshitz hovoří s reportéry v nemocnici Ichilov v Tel Avivu 24. října, den poté, co byl propuštěn militanty Hamasu.Soubor Ariel Shalit/AP

Na videu natočeném Hamasem z okamžiku, kdy byla propuštěna, se Yocheved Lifshitz obrátila k jednomu z maskovaných ozbrojenců, kteří ji vedli a dalšího rukojmího na svobodu, a potřásl si s nimi rukou. Vyslovila jedno slovo: „Shalom“, hebrejské slovo znamenající „mír“.

Později uvedla, že byla v zajetí zbita.

Její dcera Yocheved Lifshitz řekla, že po děsivém zážitku, kdy žila hluboko pod zemí, izolovaná a ve tmě, cítila směsici emocí.

„Svět, do kterého se vrací, je úplně jiný,“ řekla Sharon Lifshitz o své matce.

Greenberg řekl, že od propuštěných vězňů lze očekávat smíšené pocity.

„Po zajetí víme, že lidé procházejí procesem, kdy jsou věci často velmi bolestivé a zpočátku trochu matoucí,“ řekl. „A postupem času, pokud dostanou dobrou podporu, se většina lidí začne zotavovat a dostane se znovu do nějakého stabilního stavu. Často mluvíme o tom, že prožili jako kyvadlo zkušeností, kdy se na jedné straně cítí , tato velká euforie.“ Byli propuštěni a znovu se setkali se svými přáteli a blízkými.

„Ale na druhou stranu jsou také v tomto neuvěřitelně stresujícím prostředí, kde se lidé neustále ptají,“ pokračoval. „Často jsou v centru pozornosti veřejnosti, alespoň na chvíli. To může být velmi bolestivé.“

Někteří lidé, kteří byli propuštěni, mohou jednoduše chtít pokračovat ve svých životech, zatímco jiní „to zjistí jako jednu z nejděsivějších věcí…, kterou kdy prošli,“ řekl Greenberg.

READ  Sunak si nebyl vědom „žádných konkrétních obvinění“ o Williamsonovi, říká jeho spojenec | Rishi Sunak

Pak jsou tu ti blízcí, kteří museli čekat bez úlevy.

Lidé se dívají na billboardy v Jeruzalémě s vyobrazením izraelských rukojmích držených v Gaze od útoku militantů Hamasu 7. října.John McDougall/AFP prostřednictvím Getty Images

Gil Diekmann, jehož sestřenici Carmel Gat (39) unesl Hamás 7. října, řekl, že zprávy o propuštění některých rukojmích jsou vítané.

„Skutečnost, že lze dosáhnout dohody mezi Izraelem a Hamásem, je úžasná,“ řekl Diekmann pro NBC News a dodal, že vidět, jak jeho přátelé získávají zpět své příbuzné, „vás naplňuje štěstím a nadějí“.

Dodal však, že se snažil nedělat si příliš velké naděje, protože jeho bratranec je muž a „rukojmí, která mají být propuštěna, jsou většinou děti a jejich matky,“ řekl.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *