Rozpočet 2024: Jeremy Hunt naznačuje, že sníží daně

Rozpočet 2024: Jeremy Hunt naznačuje, že sníží daně
  • Napsaly Becky Morton a Laura Kuenssberg
  • Politika BBC

Video vysvětlení,

Hunt: Snížit daně budeme pouze odpovědným způsobem

Jeremy Hunt naznačil, že sníží daně, když ve středu doručí rozpočet.

Kancléřka je pod stále větším tlakem konzervativních poslanců, aby snížila daně, které nyní dosáhly historické úrovně.

Řekl BBC, že chce „ukázat cestu“ k ekonomice s nízkými daněmi, ale zdůraznil, že to udělá pouze „zodpovědným“ způsobem.

Labouristé řekli, že lidé by na tom byli hůř, bez ohledu na to, co udělali „díky 14 letům selhání Toryů“.

Mezi opatřeními, o kterých se předpokládá, že Hunt zvažuje, je další snížení národního pojištění, které již bylo v podzimním prohlášení loňského roku sníženo z 12 % na 10 %.

V rozhovoru pro BBC Sunday Program s Laurou Kuenssberg Hunt řekl, že rozpočet, až vláda stanoví své daňové a výdajové plány, se zaměří na „dlouhodobější růst“.

„Když se podíváme po celém světě, ekonomiky, které rostou nejrychleji, ať už je to Severní Amerika nebo Asie, mají tendenci být ty, které mají nižší daně,“ řekl.

Hunt poukázal na to, že vláda vždy říkala, že daně bude snižovat pouze „odpovědným a moudrým“ způsobem.

Pokračoval: „Nejmírnější věc, kterou mohu udělat, je snížit daně zvýšením půjček.

„Ale když to bude možné udělat zodpovědně, chci přejít k ekonomice s nízkými daněmi a doufám, že ukážu cestu tímto směrem.“

Navzdory loňským škrtům národního pojištění, kdy se na konci ledna blíží všeobecné volby, je celková výše daní, které lidé platí, na dobré cestě dosáhnout rekordní úrovně.

Na začátku letošního roku vládní nezávislý ekonomický prognostik, Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR), odhadoval, že kancléř bude mít v rozpočtu „místo navíc“ přibližně 30 miliard liber.

Tento odhad přišel po prudkém poklesu výpůjčních nákladů a poskytl by větší prostor pro snížení daní.

Od té doby ale náklady na půjčky opět začaly růst a v polovině minulého měsíce BBC chápe, že se toto číslo vrátilo na listopadovou úroveň téměř 13 miliard liber.

Vzhledem k vládním výdajovým pravidlům, Úřadu pro rozpočtovou odpovědnost, který se na jedné straně drží pevně za krk, a konzervativní zadní lavici, která chce snížit historicky vysoké daně, to není pohodlná pozice.

Ve Westminsteru se však všeobecně očekává, že sníží některé daně, i když tyto kroky nebudou významné.

Stínový kancléř labouristů Darren Jones řekl: „Státní kancléř říká, že chce snížit daně, ale byli to konzervativci, kdo zvýšil daně na nejvyšší úroveň za 70 let.“

„Bez ohledu na to, co kancléř udělá v rozpočtu tento týden, labouristé na tom budou hůř díky 14 letům neúspěchu konzervativců.“

Paul Johnson, ředitel Institutu pro fiskální studia (IFS), řekl BBC, že jakékoli daňové škrty v rozpočtu „budou pravděpodobně po příštích volbách zvráceny, ať vyhraje kdokoli“.

Institut pro fiskální studia také varoval, že další snížení daní by pravděpodobně znamenalo snížení výdajů v budoucnu.

Na otázku, zda by vláda měla utrácet více na veřejné služby než na snižování daní, Hunt odpověděl: „Myslím, že většina lidí chce lepší veřejné služby a nižší daňovou zátěž.

„Jediný způsob, jak máme šanci něčeho takového dosáhnout, je utrácet peníze, které utratíme za veřejné služby, efektivněji.“

Zpomalený ekonomický růst

Andy Haldane, bývalý hlavní ekonom Bank of England, v programu řekl, že věří, že vládní výdajové limity – známé jako „fiskální pravidla“ – „zdržují“ ekonomický růst a omezují rozhodnutí kancléře.

Patří mezi ně přístup k dluhu jako podíl velikosti upadající ekonomiky během pěti let.

Hunt řekl, že nesouhlasí s tím, že by vláda potřebovala změnit svá finanční pravidla, protože „lidé si to budou vykládat tak, že Británie ztratí kontrolu nad svými financemi“.

Nedávné vzpomínky na kolaps finančních trhů po minirozpočtu Liz Trussové v roce 2022 – který zahrnoval nefinancované daňové škrty ve výši 45 miliard liber – jsou připomínkou toho, proč taková pravidla existují.

Zdá se však, že narůstají obavy, že systém určený k zajištění stability by mohl mít také negativní dopad.

Kromě dom

Lidé, kteří nemají status nerezidenta, jsou rezidenty Spojeného království, kteří žijí v zahraničí pro daňové účely. Podle současného systému nemusí platit britskou daň z peněz, které vydělají v zahraničí.

Hunt již dříve obhajoval daňový status a řekl, že to pomáhá učinit Spojené království atraktivním místem pro život a práci bohatých lidí.

Labouristé se zavázali, že zruší status nerezidenta a utratí získané peníze na školy a NHS.

Pokud strana podpoří jakékoli snížení daní oznámené ministrem financí, což se od ní očekává, vyvolalo by to otázky, jak budou financovány některé její výdajové přísliby.

Hunt odmítl komentovat jakékoli potenciální změny konkrétních daní.

Pro BBC však řekl: „Země všechny triky vidí a my ve středu triky dělat nebudeme.“

Co očekáváte ve středečním rozpočtu? Můžete komunikovat prostřednictvím e-mailu [email protected].

Uveďte prosím kontaktní číslo, pokud byste chtěli mluvit s novinářem BBC. Můžete se také spojit následujícími způsoby:

Pokud čtete tuto stránku a nevidíte formulář, budete muset navštívit mobilní verzi webu BBC a odeslat svůj dotaz nebo komentář, nebo nám můžete poslat e-mail na adresu [email protected]. U každého příspěvku uveďte své jméno, věk a místo.

READ  Finsko, nový člen NATO, složilo přísahu ve vládě považované za nejpravicovější v zemi za poslední desetiletí

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *