Riziko demence je spojeno s dysproteinémií ve středním věku

Riziko demence je spojeno s dysproteinémií ve středním věku

Řez mozkem člověka s Alzheimerovou chorobou, nejčastější příčinou demence.Kredit: Anatomical Travel Picture Library/Science

Studie, která sledovala tisíce lidí starších 25 let, identifikovala proteiny spojené s rozvojem demence, pokud byly jejich hladiny ve středním věku nevyvážené.

Výsledky zveřejněné v Translační lékařství vědy 19. července1Mohlo by to přispět k vývoji nových diagnostických testů nebo dokonce k léčbě nemocí způsobujících demenci.

Většina proteinů má funkce nesouvisející s mozkem.

„Vidíme velké zapojení do periferní biologie desetiletí před typickým nástupem demence,“ říká autor studie Keenan Walker, neurolog z amerického Národního institutu pro stárnutí v Bethesdě, Maryland.

Walker a jeho kolegové, vybaveni krevními vzorky od více než 10 000 účastníků, uvažovali, zda by mohli najít prediktivní známky demence roky předtím, než se objevila, při pohledu na bílkovinu člověka – skupinu všech bílkovin exprimovaných v celém těle. Hledali jakékoli známky dysregulace – když jsou hladiny proteinů mnohem vyšší nebo nižší než normálně.

Vzorky byly shromážděny v rámci probíhající studie, která začala v roce 1987. Účastníci se v průběhu tří desetiletí vraceli k vyšetření šestkrát a během této doby se u asi 1 z 5 rozvinula demence.

Vědci našli 32 proteinů, které, pokud byly dysregulovány u lidí ve věku 45 až 60 let, byly silně spojeny se zvýšenou pravděpodobností rozvoje demence později v životě. Není jasné, jak se tyto proteiny mohou podílet na onemocnění, ale „je velmi nepravděpodobné, že by toto spojení bylo způsobeno pouze náhodou,“ říká Walker.

„Ne všechny proteiny vykazovaly změny v mozkové tkáni a plazmě,“ říká Nicholas Seyfried, biochemik a neurolog z Emory University v Atlantě ve státě Georgia. Například jeden z nalezených proteinů s nejsilnějším spojením s rizikem demence – nazývaný GDF15 – nebyl v mozku detekován, což naznačuje, že „svou roli by mohly hrát i mechanismy na krku,“ dodává.

READ  První astronauti vypustili na novou čínskou vesmírnou stanici | Čína

Walker říká, že ačkoli protein člověka sám o sobě nemůže předpovědět riziko demence, může zvýšit sílu existujících prediktorů – jako je věk a rodinná anamnéza.

proteinová rovnováha

Jak se očekávalo, některé z proteinů, které výzkumníci identifikovali, jsou aktivní v mozku – ale většina má v těle jiné role. Hrstka byla spojena s proteiny – proces pečlivého vyrovnávání hladin proteinů v proteinu.

Tato regulace je důležitá při prevenci zamotávání a shlukování proteinů, což se děje s amyloidem a proteinem tau v mozcích lidí s Alzheimerovou chorobou, nejčastější příčinou demence.

Studie zjistila změněné hladiny několika proteinů v mozkové tkáni těch, kteří zemřeli na Alzheimerovu chorobu, a v krvi těch, kteří s ní stále žili. Ty byly spojeny s přítomností amyloidových a tau proteinů, což naznačuje, že se nějakým způsobem podílejí na procesech specifických pro onemocnění.

Další proteiny identifikované ve studii byly spojeny s imunitním systémem, což přispívá k „rostoucím důkazům o roli vrozené a adaptivní imunitní funkce u demence,“ říká Jin Tai Yu, lékař a vědec specializující se na demenci na Fudan University v Šanghaji v Číně. Yu a jeho tým dříve zjistili, že u lidí s imunitním onemocněním je pravděpodobnější, že se později v životě rozvine Alzheimerova choroba2.

K pochopení toho, jak přesně kterýkoli z těchto proteinů zapadá do fyziologie demence, je ještě dlouhá cesta a je třeba lépe porozumět základním mechanismům, než z toho budou mít lidé prospěch. Seyfried říká, že takové nápady „mohou potenciálně otevřít dveře pro včasné zásahy“. Pro Walkera je v budoucnu cílem určit, zda lze tyto proteiny použít jako markery k identifikaci různých cest, které jsou dysregulované u lidí s demencí, a pomoci poskytnout personalizovanější léčbu.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *