Ptačí chřipka poprvé zasáhla Antarktidu a ohrožuje tučňáky

Fatální Byl nalezen kmen ptačí chřipky Pevninská Antarktida podle vědců poprvé vyvolává obavy z rizika hromadného úmrtí obrovské masy kontinentu Kolonie tučňáků a dalších zvířat se nenacházejí nikde jinde na Zemi.

Badatelé 24. února Určitý Podtyp ptačí chřipky H5 byl podle španělské Národní rady pro výzkum objeven u dvou mrtvých mořských ptáků, zvaných skuas, poblíž argentinské základny a vědecké výzkumné stanice na Antarktickém poloostrově.CSIC).

„Tento objev poprvé ukazuje, že vysoce patogenní virus ptačí chřipky dosáhl Antarktidy, navzdory vzdálenosti a přírodním bariérám, které jej oddělují od ostatních kontinentů,“ uvedli úředníci. Řekl Neděle.

Během posledních několika let tato vysoce nakažlivá nemoc zdevastovala populace divokých i domácích zvířat a šíří se po celém světě prostřednictvím ptačích migračních tras. Nyní přílet ptačí chřipky na nejjižnější cíp kontinentu ohrožuje jeho unikátní… Divoká zvěř, včetně slavných tučňáků.

Virus se ukázal být dostatečně silný, aby přeskočil z ptáků na savce, napadl tuleně sloní a další mořské savce, kteří se shromažďují na pláži. Probojoval se na všechny kontinenty kromě Austrálie.

„Nikdy jsme neviděli tak masivní šíření viru u volně žijících ptáků a nikdy jsme neviděli tak masivní infekci divokých savců,“ řekl minulý měsíc Ron Fouchier, virolog z Erasmus University Medical Center v Nizozemsku.

Pro zemědělce představuje globální ohnisko vysoké ekonomické náklady, protože virus zabíjí miliony kuřat a jiné drůbeže. Ve volné přírodě hrozí, že tato choroba naruší ekosystémy a přiblíží ohrožené ptáky k vyhynutí.

Tučňáci v Antarktidě nemusí mít proti této nemoci příliš velkou imunitu, protože virus zatím nebyl na kontinentu zdokumentován. Ohniska mezi tučňáky v Jižní Americe a Africe ukazují jejich zranitelnost. Ptáci, kteří spolu rádi dovádějí v přeplněných koloniích, nejsou příliš dobří v sociálním odstupu.

READ  JWST našel stavební kameny života v nejtemnějších hlubinách vesmíru: ScienceAlert

Mnoha antarktickým tučňákům již hrozí vyhynutí, protože rostoucí teploty vyčerpávají mořský led, který potřebují k krmení, rozmnožování a obraně. V roce 2022 americký Fish and Wildlife Service uvedl, že tučňákům císařským na kontinentu hrozí vyhynutí kvůli změně klimatu.

CSIC uvedl, že vědci získali vzorky od dvou mrtvých karkarů pomocí „maximálních bezpečnostních opatření, aby se zabránilo přenosu viru na lidi“ a poslali je lodí na španělskou základnu na ostrově Deception k testování.

Ptačí chřipka se na kontinent plíží už měsíce. V Antarktidě se v posledních týdnech objevily další podezřelé případy ptačí chřipky. Tvrdí to Vědecký výbor pro výzkum Antarktidy. Pro mnoho učenců byl jeho příchod nevyhnutelný.

V říjnu britští vědci Našel jsem virus V brown croakers asi 1000 mil od Antarktidy na Bird Island na britském území South Georgia a South Sandwich Islands. Vědci objevili v lednu na Falklandských ostrovech u pobřeží Argentiny je nalezeno chřipka Poprvé v gentoo tučňákech. Dalších 35 tučňáků bylo nalezeno mrtvých nebo vykazujících příznaky chřipky.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *